Donald Tusk nie kryje radości z odbicia w przemyśle. "A więc mamy to!"

"A więc mamy to!" - tak premier Donald Tusk zareagował na wzrost wskaźnika indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Chodzi o nie byle jaki wzrost - ten ważny wskaźnik obrazujący kondycję krajowego przemysłu przekroczył w lutym ważną granicę 50 pkt. Taki wynik wskazuje na ogólną poprawę warunków gospodarczych w przemyśle, zaś wynik poniżej tej granicy - na pogorszenie sytuacji. Nic dziwnego, że szef rządu nie posiadał się z radości.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym wyniósł dokładnie 50,6 pkt. wobec 48,8 pkt. w styczniu - podała w poniedziałek 3 marca rano firma analityczna S&P Global. Dodajmy, że wzrost powyżej poziomu 50 pkt zaobserwowano po raz pierwszy od kwietnia 2022 r., a więc od prawie trzech lat.

Premier: A więc mamy to! Donald Tusk cieszy się ze wzrostu wskaźnika PMI

"A więc mamy to! Po raz pierwszy od trzech lat PMI ponad 50 pkt, a więc ożywienie w polskim przemyśle staje się faktem! Brzmi technicznie, ale, wierzcie mi, to naprawdę dobra wiadomość" - napisał premier w serwisie X.

Zdaniem S&P Global, ruch w górę indeksu PMI dla polskiego przemysłu odzwierciedlał odnowiony wzrost nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz bliski stabilizacji poziom zapasów pozycji zakupionych. Liczba nowych zamówień płynących do polskich producentów zwiększyła się w lutym, kończąc rekordowy okres spadku trwający od marca 2022. "Firmy z sektora wytwórczego zaraportowały poprawę warunków na rynkach, a także ożywienie gospodarcze. Tempo ekspansji było jednak marginalne" - wskazała w raporcie firma S&P Global.

Reklama

Nowe zamówienia eksportowe ponownie spadły, choć w wolniejszym tempie. Wzrost nowych zamówień, który w lutym odnotowano dopiero trzeci raz w ciągu ostatnich trzech lat, odzwierciedlała wyższa produkcja.

Tempo wzrostu w polskim przemyśle umiarkowane, ale prognozy coraz lepsze

"Należy jednak zauważyć, że tempo wzrostu było tylko umiarkowane. Mimo większej liczby nowych zleceń firmy wciąż redukowały zaległości produkcyjne w szybkim tempie. Tymczasem, po czterech miesiącach uszczuplania stanów magazynowych, poziom zapasów wyrobów gotowych ustabilizował się. Wraz z poprawą warunków na rynkach w lutym, prognozy na nadchodzące 12 miesięcy uległy dalszej poprawie od początku tego roku. Nastroje były najlepsze od lutego 2024, ponadto od ponad trzech i pół roku wyższy wynik zarejestrowano tylko raz. Firmy przypisywały pozytywne prognozy nowym produktom, rosnącemu popytowi, lepszym warunkom w Niemczech i ożywieniu na rynkach" - czytamy w komentarzu do badania.

W lutym, dzięki nasileniu popytu oraz poprawie prognoz, producenci zdecydowali się podnieść ceny swoich wyrobów. Koszty produkcji zwiększyły się dopiero po raz drugi w ciągu blisko dwóch lat i to w najsilniejszym tempie od lutego 2023 r. Inflacja cen wyrobów przemysłowych była zgodna ze średnią z badań długoterminowych.

Czy optymizm w polskim przemyśle się utrzyma?

"Opublikowane dziś badania nastrojów w polskim przemyśle napawają optymizmem. (...) Rodzi się jednak pytanie, czy w tym bardzo dynamicznym i nieprzewidywalnym otoczeniu, jakie obserwujemy, optymizm firm zdoła się utrzymać?" - zastanawia się w komentarzu do danych główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

I dodaje: "Nie ma wątpliwości, że polska gospodarka ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, ze stabilnym wzrostem konsumpcji i nabierającymi rozpędu inwestycjami. Stąd też polski przemysł słusznie spodziewa się większych zamówień". Zarazem ekonomistka zwraca uwagę na utrzymującą się niepewność w otoczeniu zewnętrznym, w tym u głównego partnera handlowego Polski, czyli Niemiec. Ma to związek z planowanym wprowadzeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na produkty importowane z UE. 

"Podsumowując - na te moment trudno wyrokować, czy wskaźnik PMI zdoła utrzymać się w kolejnych miesiącach powyżej 50 pkt i czy jednak nie powróci jeszcze czasowo poniżej tej granicy" - konkluduje ekspertka.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Indeks PMI | Donald Tusk | polski przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »