Dostawy ropy do rafinerii PCK Schwedt. Polska stawia warunki

Od czasu wprowadzenia w Unii Europejskiej embarga na rosyjską ropę, rafineria w Schwedt nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości produkcyjnych z powodu niewystarczającej ilości surowca. Jednym z odbiorców paliw i oleju napędowego z rafinerii jest Polska. Nasz kraj miał też dostarczać do Schwedt ropę przy wykorzystaniu Naftoportu w Gdańsku. Polska stawia jednak warunki, o których pisze niemiecki dziennik "Maerkische Oderzeitung".

Położona przy granicy z Polską niemiecka rafineria PCK w Schwedt jest preferowanym dostawcą paliw dla wielu polskich stacji benzynowych, a pochodzący z niej olej napędowy dominuje w ofercie szczególnie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim - zauważył w poniedziałek (16.01.2023) regionalny niemiecki dziennik "Maerkische Oderzeitung" (MOZ) z Frankfurtu nad Odrą.

Gazeta zastrzega, że choć w tych dwóch przygranicznych regionach Polski zużycie paliw jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z Polską centralną i południową, to "import paliw, w tym z Niemiec, jest dla Polski niezwykle ważny". W 2022 roku 33 procent paliw sprzedanych w Polsce pochodziło z importu - wskazuje "MOZ". Dziennik cytuje prezesa i dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Leszka Wiwałę, według którego "nie ma statystyk dotyczących importu z poszczególnych niemieckich rafinerii", jednak krajowe rafinerie "nie są w stanie pokryć całego zapotrzebowania w Polsce". "PCK Schwedt była w minionych latach ważnym dostawcą oleju napędowego, ale z punktu widzenia całego sektora trudno ocenić znaczenie konkretnego zakładu dla polskiego rynku paliw" - zastrzega Wiwała.

Reklama

Polska nalega na wywłaszczenie Rosnieftu

Jak wskazuje "MOZ", "z polskiej perspektywy pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych rafinerii PCK jest ważne i przy każdej okazji Polska mówi o gotowości do udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw do zakładu". Gazeta cytuje grudniowe oświadczenie polskiej spółki logistyki naftowej PERN o możliwości wsparcia niemieckich rafinerii dzięki wykorzystaniu Naftoportu w Gdańsku i gazociągu "Przyjaźń".

"Tylko Polska stawia jasny warunek, o którym jednak partnerzy informują aktualnie w odmienny sposób" - przypomina "MOZ". I dodaje, że strona polska nalega na wywłaszczenie udziałów w rafinerii należących do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Wywłaszczenie możliwe w późniejszym czasie

"Po ogłoszeniu polsko-niemieckich uzgodnień w drugiej połowie grudnia, że ropa naftowa będzie dostarczana do Schwedt przez port w Gdańsku, strona niemiecka zaznaczyła, że obecnie wywłaszczenie nie jest tematem rozmów. Z kolei na początku stycznia polska minister ds. klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w wywiadzie radiowym, że 'wyzbycie się udziałów Rosnieftu było warunkiem dalszych rozmów i to się też stało'" - relacjonuje niemiecka gazeta stanowiska Polski i Niemiec.

Cytuje polskiego eksperta i redaktora naczelnego portalu "Biznesalert" Wojciecha Jakóbika, który ocenia, że "wprawdzie w chwili obecnej wywłaszczenie Rosnieftu nie nastąpiło, ale może mieć miejsce w późniejszym czasie".

Ważny pracodawca w regionie

Rosnieft jest większościowym udziałowcem PCK Schwedt, w której posiada 54 procent udziałów. Już we wrześniu zeszłego roku niemiecki rząd objął niemiecką spółkę-córkę Rosnieftu zarządem powierniczym na pół roku. Rafineria, zaopatrująca w paliwa przede wszystkim Berlin i Brandenburgię, przetwarzała ropę z naftową z Rosji, przesyłaną rurociągiem "Przyjaźń". Jednak z końcem ubiegłego roku Niemcy zaprzestały importu rosyjskiej ropy, a utrzymanie rafinerii PCK wymagało znalezienia innych źródeł dostaw. Stąd rozmowy z Polską w tej sprawie.

W połowie grudnia zeszłego roku niemiecki wiceminister gospodarki Michael Kellner poinformował w Bundestagu, że Polska obiecała dostarczać od stycznia 2023 roku wystarczającą ilość ropy, aby umożliwić wykorzystanie mocy PCK na poziomie 70 procent.

Rafineria ta jest jednym z większych pracodawców w regionie Brandenburgii; zatrudnia około 1200 osób, w tym również z Polski.

Anna Widzyk, Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Schwedt | ropa naftowa | rafineria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »