Polska naciska na Niemcy w sprawie wywłaszczenia Rosnieftu

Już niebawem może dojść do wywłaszczenia Rosnieftu, który posiada większość udziałów w niemieckiej rafinerii w Schwedt - pisze dziennik „Handelsblatt”. Niemiecki rząd postanowił zakończyć w styczniu 2023 roku dostawy ropy z Rosji. O dalszych losach tego zakładu zadecydują przede wszystkim dostawy z Polski.

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Polska chce wyparcia Rosjan z PCK


Większościowym udziałowcem PCK Schwedt jest nadal niemiecka spółka-córka rosyjskiego koncernu Rosnieft. We wrześniu niemieckie władze objęły Rosnieft Deutschland zarządem komisarycznym i Rosjanie nie mają już bezpośredniego wpływu na PCK. Ale -  według informacji "Handelsblatt" - takie rozwiązanie nie wystarczy polskiemu rządowi. Warszawa chce, by Rosneft został całkowicie wyparty z PCK.

"Rząd niemiecki ma odpowiednie środki" - pisze dziennik. Mógłby wywłaszczyć Rosnieft Deutschland na mocy prawa, podobnie jak to już zrobił z niemiecką filią rosyjskiego koncernu Gazprom. 

Reklama

"Wywłaszczenie to jednak drażliwa sprawa pod względem prawnym, zawsze istnieje obawa przed odwetem ze strony Rosji" - czytamy.

"Handelsblatt" informuje też o "konstruktywnych" rozmowach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Polsce i Niemczech. Strona polska dała jednak jasno do zrozumienia, że jej stanowisko pozostaje niezmienne - informuje dziennik.

Decyzja za kilka dni

Niemiecki rząd ma podjąć decyzję w tym tygodniu, co potwierdziło dziennikarzom "Handelsblatta" także ministerstwo gospodarki w Berlinie. 

"Powiernictwo nad Rosnieft Deutschland wygasa w marcu. Teoretycznie można je przedłużyć, ale resort gospodarki już dał do zrozumienia, że powiernictwo nie jest rozwiązaniem trwałym. Możliwe, że Polska zgodzi się od stycznia na dostawy przez Gdańsk, a wywłaszczenie Rosnieft Deutschland nastąpi po marcu" - czytamy.

"Handelsblatt" przypomina też o znaczeniu rafinerii w Schwedt dla zaopatrzenia w benzynę i olej napędowy północno-wschodnich Niemiec (w tym stołecznego lotniska) oraz zachodniej Polski.

Polska zainteresowana udziałami

Do końca roku zaopatrzenie rafinerii w Schwedt w ropę naftową będzie się odbywało dalej przez rurociąg "Przyjaźń". W poszukiwaniu alternatyw czołowe znaczenie mają dostawy z Gdańska. Polska naciska jednak na wywłaszczenie Rosnieftu. Jak informuje niemiecki dziennik, polski rząd jest także zainteresowany udziałami w rafinerii.

Swoje udziały w niej (37,5 proc.) chce już od dłuższego czasu sprzedać brytyjski koncern Shell i prowadzi - jak podaje - rozmowy z potencjalnymi kupcami. Wśród nich jest m.in. koncern Alcmene. Orlen ma jednak mieć największe szanse na kupno - podaje "Handelsblatt".

Polscy negocjatorzy twierdzą jednak, że przejęcie udziałów Shella przez Orlen to za mało. Byłby to bowiem tylko mniejszościowy pakiet. "Wywłaszczenie Rosnieft Deutschland, który ma 54 proc. udziałów w rafinerii, byłoby nadal konieczne" - podaje dziennik, powołując się na informacje z polskich kręgów rządowych. 

"Udziały Shella mogą być dla strony niemieckiej kartą przetargową" - pisze "Handelsblatt".

Katarzyna Domagała-Pereira

(DPA, RTR/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »