Dotacje na przydomowe wiatraki jeszcze przed wakacjami? NFOŚiGW podaje możliwy termin

Nabór wniosków w programie "Moja elektrownia wiatrowa" może ruszyć jeszcze przed wakacjami. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) informuje, że uruchomienie programu dopłat do 30 tys. zł nastąpi w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku.

NFOŚiGW przekazał Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że nowy program "Moja elektrownia wiatrowa", z którego można będzie otrzymać wsparcie do zakupu przydomowego wiatraka, ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku.

400 mln zł na przydomowe wiatraki

Fundusz wyjaśnił, że wsparcie kierowane będzie do osób fizycznych - właścicieli bądź współwłaścicieli budynku czy lokalu mieszkalnego, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. 

"Będą one mogły otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej lub do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej" - poinformowano.

Reklama

Program ma być realizowany do 2029 roku, a jego budżet ma wynieść 400 mln zł. Umowy z beneficjentami mają być podpisywane do końca 2028 r. Nie jest jeszcze znana pula środków w pierwszym naborze wniosków.

Dotacje na wiatraki i magazyny energii

Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i wyniesie do 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW. Dotacje z programu można będzie realizować nie tylko na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej. 

Możliwy będzie także zakup i montaż magazyny energii. Wówczas dofinansowanie wyniesie do 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej - akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wiatraki | dotacje | NFOŚiGW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »