Reklama

Draghi: EBC zrobi to, co musi, aby szybko podwyższyć inflację

- Europejski Bank Centralny zrobi to, co musi, aby szybko podwyższyć inflację w strefie euro - zapowiedział prezes EBC Mario Dragi podczas wystąpienia we Frankfurcie.

Draghi zapowiedział, że jeśli prowadzona polityka monetarna EBC jest niewystarczająca, aby osiągnąć ten cel, to bank zrobi to, co musi, aby tak szybko, jak to jest możliwe, podwyższyć inflację.

Reklama

- Nasz mandat stabilnych cen tego od nas wymaga - stwierdził Draghi.

Draghi dodał, że EBC zadziała używając wszystkich swoich dostępnych środków, jeśli będzie to konieczne.

- Niska inflacja bazowa nie jest czymś, o co możemy być spokojni - podkreślił.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,1 proc. w październiku rdr - podał w poniedziałek Eurostat. We wrześniu ceny konsumpcyjne spadły o 0,1 proc. rdr.

Inflacja bazowa wyniosła w X 1,1 proc. rdr.

Wydźwięk wczorajszego minutes potwierdził, że EBC przygotowuje się do dalszego luzowania polityki pieniężnej. W ocenie Rady Prezesów EBC konieczne jest jednak zbadanie efektywności obniżania stopy procentowej w poszczególnych krajach strefy euro (mowa o stopie głównie i depozytowej).

Dodatkowo dokument potwierdza, że rozważane jest rozszerzenie programu skupu aktywów co do ilości jak i zakresu skupowanych aktywów. Dalsze poluzowanie monetarne jest już oczekiwane zarówno przez realny biznes (widać to w badaniu ZEW), jak i wyceniają to rynki finansowe (gdzie kontrakty futures na stopę EONIA wyceniają spadek stóp o około 10pb).

Dowiedz się więcej na temat: EBC | bank | euro | inflacja | bank centralny | Musiał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »