Duży spadek dynamiki produkcji przemysłowej na koniec roku. Nowe dane GUS

​Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu 2022 r. o 1 proc. w ujęciu rocznym a w relacji miesięcznej spadła o 6,4 proc. Natomiast ceny producentów (inflacja PPI) wzrosły na koniec roku o 20,4 proc. w ujęciu rocznym i miesiąc do miesiąca o 0,5 proc..

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa na koniec roku 2022 r. wzrosła o 1 proc. rok do roku. W porównaniu do listopada odnotowano jednak spory spadek - o 6,4 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w grudniu 2022 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2021 r. i o 0,7 proc. wyższym w porównaniu z listopadem 2022 r.

Dla porównania ten sam raport dotyczący listopada wskazał na wzrost produkcji o 2,9 proc. w relacji miesięcznej oraz o 4,6 proc. rok do roku.  

Reklama

Jednocześnie w grudniu 2022 r. ceny produkcji (PPI) wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu do cen w listopadzie. Jeżeli chodzi o porównanie cen produkcji na przestrzeni roku, to wzrosły one o 20,4 proc.  

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie 2022 r. spadły w porównaniu do października o 0,5 proc. Odmienna sytuacja miała miejsce w relacji rocznej. Na przestrzeni listopada 2022 r. oraz listopada w 2021 r. ceny produkcji wzrosły o 20,8 proc. 

"Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 1 proc. - poniżej rynkowych prognoz (1,7 proc.). Aktywność przemysłowa spowolnia - w listopadzie wyniki przekraczały 4,5 proc. Taka tendencja ma jednak charakter ogólnoeuropejski - osłabienie widoczne jest też w Niemczech i pozostałych krajach regionu Europy Środkowej. Komentarz GUS wskazuje na wysokie wyniki w produkcji maszyn oraz samochodów. Działalność najmocniej ograniczają producenci metali oraz sektor energetyczny" - ocenia w komentarzu po danych GUS Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PIE.

"Spodziewamy się stagnacji w przemyśle w kolejnym kwartale, jednak prawdopodobnie uda się uniknąć głębokich spadków. Badania przedsiębiorstw wskazują na lekką poprawę nastrojów. Spada jednak liczba nowych zamówień. Badania koniunktury PIE i BGK wskazują, że tylko 11 proc. przedsiębiorstw otrzymało więcej zleceń niż przed miesiącem" - dodaje.

Natomiast dynamika produkcji budowlano-montażowej wśród przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 pracowników była niższa 0,9 proc. w grudniu 2022 r., w porównaniu do ostatniego miesiąca 2021 r. 

Co się działo z produkcją w grudniu?

Według wstępnych danych w grudniu 2022 r., w stosunku do grudnia 2021 r., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 18,2 proc., maszyn i urządzeń - o 18,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,6 proc., wyrobów z metali - o 8,3 proc., artykułów spożywczych - o 8,0 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 5,1 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  - o 4,0 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2021 r., wystąpił w 17 działach, m.in. w produkcji metali - o 21,8 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 16,3 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 10,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 10,3 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 9,5 proc., mebli - o 7,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 7,1 proc. - podał GUS w komunikacie.

Niewielkie wyhamowanie cen producentów

W grudniu 2022 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku podniesiono o 20,4 proc. Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 66,8 proc. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 23,2 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 42,2 proc., a w górnictwie rud metali - o 1,3 proc. W sekcji przetwórstwo przemysłowe ceny podwyższono o 15,3 proc., w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 42,6 proc.). Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji: artykułów spożywczych (o 24,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 19,7 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 19,2 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 17,3 proc.), napojów (o 14,5 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 12,7 proc.), urządzeń elektrycznych (o 12,6 proc.). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja przemysłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »