Duży spadek inflacji w krajach UE. Eurostat podał dane za grudzień

​Inflacja HICP w strefie euro w grudniu 2022 r. wyniosła 9,2 proc. w relacji rocznej - podał Eurostat w środę. W listopadzie wynosiła jeszcze 10,1 proc. Dla całej Unii Europejskiej wskaźnik spadł w grudniu do 10,4 proc. z 11,1 proc. Najwyższą dynamikę cen mają po grudniu Węgry - 25 proc. w ujęciu rok do roku.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Eurostat, ostateczny odczyt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (inflacji HICP) dla strefy euro wyniósł w grudniu 9,2 proc. rok do roku. Przed rokiem było to jeszcze 5 proc. a w listopadzie - 10,1 proc. w relacji rocznej. Dla UE wskaźnik obniżył się z 11,1 do 10,4 proc. Przed rokiem HICP w UE kształtowała się na poziomie 5,3 proc. 

W grudniu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+2,88 p.p.), następnie energia (+2,79 p.p.), usługi (+1,83 p.p.) oraz towary przemysłowe (+1,70 punktu procentowego).

Reklama

Inflacja spadła w 22 krajach UE

Najniższe roczne wskaźniki inflacji w grudniu odnotowano w Hiszpanii (5,5 proc.), Luksemburgu (6,2 proc.) i Francji (6,7 proc.). Najwyższy roczny wskaźnik inflacji był na Węgrzech (25,0 proc.), Łotwie (20,7 proc.) i Litwie (20,0 proc.). W porównaniu z listopadem w grudniu inflacja w ujęciu rocznym spadła w 22 państwach członkowskich, w dwóch pozostała stabilna, a w trzech wzrosła.

Ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 15,3 proc. wobec 16,1 proc. w listopadzie. 

W grudniu dalej rosła inflacja bazowa - z 6,6 proc. do 6,9 proc. 

Posiedzenie EBC - decyzja o stopach procentowych

Następne posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego - odpowiednika Rady Polityki Pieniężnej w strefie euro - poświęcone ustaleniu wysokości stóp procentowych odbędzie się na początku lutego. Te po ostatnich obradach kształtują się na poziomie: 2,5 proc. dla stopy refinansowanej; 2,75 proc. wynosi stopa kredytu oraz 2 proc. stopa depozytowa.  

Rada Prezesów EBC na ostatnim, grudniowym posiedzeniu podjęła decyzje o podwyżce trzech podstawowych stóp procentowych o 50 pkt. bazowych (0,5 pkt proc.). Natomiast podczas wcześniejszych trzech obrad decyzje EBC były bardziej zdecydowane - we wrześniu, w październiku oraz w listopadzie EBC zdecydowała każdorazowo o podwyżkach o 75 pkt. bazowych.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Europie | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »