Dwie polskie inwestycje gazowe dostaną dofinansowanie z Brukseli
Ministerstwo Gospodarki podało, że dwa polskie projekty infrastruktury gazowej (połączenie Polska-Czechy i Polska-Dania) dostaną wsparcie z funduszu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF). Im ściślejsze związki energetyczne z Unią, tym bezpieczeństwo Polski większe.
"Uzyskane dofinansowanie UE dla kolejnych połączeń transgranicznych pozwoli zakończyć budowę gazowego korytarza północ-południe w Europie Środkowej" - powiedziała cytowana w komunikacie MG wiceminister gospodarki Anna Nemś.
Za realizację inwestycji odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM wraz z partnerami z Czech i Danii. Pierwszy projekt dotyczy połączenia gazowego Polska-Czechy, który otrzymał wsparcie w wysokości 62,6 mln euro na prace budowlane. Drugi z kolei dotyczy połączenia gazowego Polska-Dania (Baltic Pipe), który uzyskał wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 400 tys. euro.
Jak poinformował resort, łączny budżet w ramach zakończonego właśnie konkursu w ramach CEF wyniósł ok. 149 mln euro. "Polskie projekty otrzymają ponad 40 proc. całości kwoty przewidzianej na realizację projektów z obszaru gazu i energii elektrycznej w całej UE" - wskazano w komunikacie.
Polska chce się ubiegać się także o dofinansowanie dla kolejnych projektów o znaczeniu transgranicznym w ramach aktualnie trwającego, drugiego w 2015 r., konkursu o wsparcie finansowe z funduszu CEF.
CEF to specjalny instrument finansowy Unii Europejskiej, z pomocą którego ma być realizowana budowa kluczowej infrastruktury w transporcie, energetyce i telekomunikacji. Łączny budżet CEF na energetykę na lata 2014-2020 wynosi ponad 5 mld euro. Konkursy w ramach CEF organizowane są na podstawie programów: wieloletniego i rocznego.
Będzie polsko-chińska współpraca ws. gazu z łupków
Za kilka miesięcy resort środowiska chce podpisać polsko-chińskie memorandum o współpracy ws. gazu z łupków. Chińczycy mogą być zainteresowani polskimi technologiami ochrony środowiska. Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński powiedział, że w zeszłym tygodniu do Polski przyjechała delegacja z przedstawicielami chińskiego ministerstwa ziemi i zasobów pod przewodnictwem wiceministra Wang Mina. Rok wcześniej Brodziński został zaproszony do Chin, by zapoznać się jak Państwo Środka realizuje projekt łupkowy.