Reklama

Dworak: Opłata audiowizualna w tym roku

Opłata audiowizualna powinna zostać wprowadzona jeszcze w tym roku - uważa Jan Dworak. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreśla, że abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać zniesiony i zastąpiony nieskomplikowaną daniną.

Reklama

Jan Dworak mówił w radiowej Jedynce, że opłata jest nowoczesnym rozwiązaniem i nie wymaga rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wskazywał, że inne państwa Europy, w tym Niemcy, rezygnują z abonamentu i wprowadzają opłatę audiowizualną. Zdaniem przewodniczącego KRRiT zmiana sposobu finansowania mediów publicznych to konieczność społeczna i cywilizacyjna. Gość Jedynki zastrzegł jednak, że do przeprowadzenia zmian potrzebna jest wola polityczna.

Pomysłodawcy likwidacji abonamentu i zastąpienia go opłatą audiowizualną szacują, że nowy podatek wynosiłby od 10 do 12 złotych. Abonament radiowo-telewizyjny to koszt 18 złotych 65 groszy miesięcznie. Za samo radio płacimy 5 złotych i 65 groszy.

23 stycznia INTERIA.PL informowała:

Opłata audiowizualna byłaby najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych. Tak uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski, który powiedział jednak, że nie wiadomo, kiedy nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie.

Minister zastrzegł w Jedynce, że opłata musiałaby być niższa niż abonament, mniej dotkliwa dla obywateli i wyłączająca grupy społeczne niemogące korzystać z radia lub telewizji, jak na przykład niewidomych. Zniesiony zostałby obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Zdaniem ministra, w razie wprowadzenia opłaty audiowizualnej musiałyby zostać utrzymane lub rozszerzone obecne ograniczenia w nadawaniu reklam, obowiązujące media publiczne.

Zdrojewski powiedział, że najlepszą datą wprowadzenia zmian byłby 1 stycznia 2014 roku, ale data ta nie zależy od niego.

Minister kultury powiedział, że opłata audiowizualna jest jednym z czterech wariantów rozwiązania problemów mediów publicznych. Inne warianty to finansowanie z budżetu i z funduszu tworzonego przez wpłaty mediów komercyjnych oraz reforma mediów publicznych, które przez pewien czas byłyby pozbawione wspomagania finansowego.

Bogdan Zdrojewski oświadczył, że jest przeciwny prowadzeniu prac nad ustawą medialną w sytuacji, gdy nie przeprowadzono konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi. Przyznał, że sytuacja finansowa telewizji publicznej nie jest dobra, choć wyraził nadzieję, że poprawi się w tym roku. Pogratulował Polskiemu Radiu, które zakończyło ubiegły rok z zyskiem.

DYSKUTUJ NA FORUM: Co zamiast abonamentu rtv?

Minister powiedział, że ciągle trwają konsultacje w sprawie upowszechniania dóbr kultury w internecie. Wprowadzane są też nowe rozwiązania dotyczące domeny publicznej. We współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską rozpoczęła się digitalizacja narodowych zasobów nagrań muzycznych.

Mówiąc o prawie autorskim, Zdrojewski podkreślił, że zmiany w tej dziedzinie są nieuchronne, ale trzeba je przeprowadzać ostrożnie, z poszanowaniem interesów artystów. Dodał, że zmian takich nie można wprowadzać bez konsultacji z Unią Europejską i innymi państwami.

Wśród najważniejszych inwestycji związanych z kulturą minister wymienił salę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Inwestycje te będą finalizowane w tym roku.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Dowiedz się więcej na temat: opłata audiowizualna | Jan Dworak | telewizji | abonament rtv | ten | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »