Dyrektywa tytoniowa: Będzie skarga Polski
Będzie skarga Polski do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dyrektywy tytoniowej. Zakazuje ona od 2016 roku sprzedaży papierosów smakowych, a od 2020 roku - mentolowych.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, skargę przygotował resort spraw zagranicznych. Zostanie ona wniesiona w trybie artykułu 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Termin na wniesienie skargi mija z końcem lipca.
W komunikacie wskazano, że minister gospodarki 5 maja 2014 r. zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o podjęcie działań dotyczących wniesienia skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej częściowej nieważności dyrektywy 2014/40/UE.
"Minister gospodarki przedstawił argumenty prawne, które są podstawą do zaskarżenia ww. dyrektywy w zakresie odnoszącym się do zakazu wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych. W uzasadnieniu Polska argumentuje, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 r. i powinny być traktowane jak wyroby tradycyjne" - podano.
W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki państw członkowskich UE. W komunikacie CIR podkreślono, że "zdaniem Polski, całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów spowoduje istotne konsekwencje gospodarcze".
Jak informował niedawno wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, w sprawie skargi doszło do konfliktu tego resortu z ministerstwem zdrowia. Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk pytany we wtorek przez PAP o komentarz w sprawie skargi powiedział: - Rząd podejmuje decyzje i to decyzja rządu.
Nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych ludzi. Jej przepisy są szczególnie niekorzystne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE.
Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.
Zakazowi mentoli od dawna sprzeciwiała się Polska, będąca największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE; przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli.
Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał także wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów (slim), co zostało jednak odrzucone przez kraje Unii i PE.
Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
- - - - - -
Rada Ministrów walczy o papierosy mentolowe i kieruje skargę na dyrektywę tytoniową do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Konfederacja Lewiatan z satysfakcją przyjmuje dzisiejszą decyzję rządu.
Zdaniem Lewiatana, istnieją bardzo poważne podstawy, iż zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (art. 7 dyrektywy tytoniowej) nie spełnia przesłanek stanowienia prawa unijnego na podstawie art. 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Należy przypomnieć, iż cała dyrektywa tytoniowa została ustanowiona właśnie na podstawie tego artykułu Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Powyższy zakaz nie ma celu ekonomicznego, nie wspiera swobodnego przepływu towarów, a wręcz przeciwnie, likwiduje szczególny rynek wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (dotyczy to m.in. mentola).
Istotne jest także, iż naruszenie art. 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej godzi w zasadę podziału kompetencji pomiędzy UE a państwa członkowskie, a co za tym idzie może w przyszłości doprowadzić do przyjmowania w Unii Europejskiej aktów prawnych w dziedzinach szeroko rozumianej polityki społecznej (w tym ochrony zdrowia). Stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej kwestii będzie miało więc niebagatelne znaczenie.
Konfederacja Lewiatan uważa także, iż zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie narusza zasadę proporcjonalności - ogólną zasadę prawa o podstawowym znaczeniu w porządku prawnym Unii Europejskiej. W trakcie prac nad dyrektywą nie wykazano, iż zakaz jest w stanie realizować cel jakim jest ochrona zdrowia publicznego.
Wątpliwości budzi także przekazanie, w dyrektywie, Komisji Europejskiej aż 14 delegacji prawodawczych przy jednoczesnym braku sprecyzowania treści i zakresu przekazanych uprawnień.
Konfederacja Lewiatan
- - - - - -
- Zaakceptowanie przez rząd skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej dyrektywy tytoniowej to nie tylko bardzo dobra informacja, lecz tak naprawdę jedyna słuszna decyzja, jaką można było w tej sprawie podjąć - komentuje Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.
Polska powinna dbać o swój interes gospodarczy i jeśli jakikolwiek przepis prawa europejskiego może nam szkodzić, winna go skarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlatego decyzja rządu jest jak najbardziej słuszna. Warto przy okazji pochwalić Ministerstwo Gospodarki, które na etapie przygotowywania założeń do skargi wsłuchało się w argumenty przedsiębiorców związanych z tą branżą.
Statystyki pokazują, że Polska relatywnie rzadko korzysta z tej możliwości, dlatego tym bardziej cieszy nas ta decyzja. Delegalizacja 20 proc. rynku wyrobów tytoniowych (czyli papierosów mentolowych) z pewnością spowodowałaby straty nie tylko budżetu państwa (szacowane na ok. 4 mld zł.), lecz także wszystkich podmiotów uczestniczących w ich dystrybucji i sprzedaży. Delegalizacja papierosów mentolowych spowoduje także wzrost szarej strefy - zakaz nie spowoduje bowiem zmiany gustów palaczy tych papierosów.
Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP