Dyskretny przetarg w Centertelu

Operator po cichu prowadzi przetarg na budowę sieci 3G. Wiedzą o nim tylko potencjalni dostawcy infrastruktury i on sam.

Operator po cichu prowadzi przetarg na budowę sieci 3G. Wiedzą o nim tylko potencjalni dostawcy infrastruktury i on sam.

Jeśli ktoś uważał, że w sprawie UMTS w Centertelu nic się nie dzieje, to był w błędzie. Bardzo dyskretnie ruszył już konkurs na dostawę infrastruktury 3G. Do udziału w przetargu zostały zaproszone tylko trzy firmy: Alcatel, Nokia oraz Nortel Networks. Znajdują się one na krótkiej liście dostawców grupy Orange, czyli komórkowego ramienia France Telecom, który z kolei jest inwestorem strategicznym TP SA (a tym samym Centertela).

Dwie stolice

W specyfikacji zapisano, że oferty można składać do 9 lipca w Warszawie i 12 lipca w Paryżu. Do udziału w przetargu przyznają się wszyscy zainteresowani.

Reklama

- Potwierdzam, że nasza firma została zaproszona do udziału w przetargu na budowę sieci 3G ogłoszonym przez PTK Centertel. Ofertę oczywiście złożyliśmy - mówi Tomasz Ginał, prezes Nortel Networks Polska.

Przetarg obejmuje dostawę urządzeń do budowy tzw. części radiowej sieci UMTS. Operator wybierze z pewnością więcej niż jednego dostawcę, bo tak Orange postępuje w innych krajach. W Wielkiej Brytanii urządzenia do budowy sieci UMTS dostarcza Alcatel oraz Nokia, we Francji - wszyscy trzej dostawcy zaproszeni do przetargu w Centertelu.

- Mam nadzieję, że na tak perspektywicznym rynku jak polski nasza oferta spotka się również z zainteresowaniem - mówi Mikołaj Skipietrow z polskiego oddziału Alcatela.

Przyspieszenie?

Kolejnym etapem będzie wyłonienie dostawców do budowy części systemowej tzw. "core". Grupa Orange prowadzi już postępowanie przetargowe, w wyniku którego wyłoni kolejną krótką listę dostawców. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że złożenie ofert umożliwiono znacznie szerszemu gronu niż w przypadku części radiowej. Druga procedura przetargowa w Centertelu rozpocznie się więc prawdopodobnie dopiero po zakończeniu tego procesu na poziomie grupy. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo.

- Dostawców do części radiowej i systemowej wyłonimy na pewno do końca roku - zapewnia Jacek Kalinowski, rzecznik operatora.

Przedstawiciele firmy deklarują, że nie spieszą się ze startem komercyjnych usług w sieci UMTS. Ma on nastąpić w terminie wyznaczonym przez regulatora, czyli 1 stycznia 2006 r. Zaznaczają jednak, że uważnie przyglądają się działaniom konkurentów i ta data może ulec zmianie.

Konkurencja już wybrała

Swoich dostawców do budowy sieci UMTS w strefie warszawskiej wybrali dotychczas pozostali operatorzy sieci komórkowych w Polsce. Infrastrukturę dla Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era, Heyah) dostarczy Siemens, a dla Polkomtela (Plus GSM) - Nokia.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: przetarg | budowy | Nokia | dostawcy | operator | UMTS | infrastruktura | Orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »