Dzieci bezrobotnych oczekują podobnego losu

Młodzi ludzie wychowani w bezrobotnych rodzinach są dwukrotnie częściej od swych rówieśników przekonani, że nie mają żadnych zdolności i czeka ich życie na zasiłku - informuje portal BBC News.

Wskazują na to wyniki badania organizacji charytatywnej Prince's Trust wśród 2048 osób w wieku od 16 do 24 lat. Badanie objęło młodych ludzi, których rodzice są bezrobotni oraz pochodzących z obszarów dotkniętych wysokim bezrobociem.

20 proc. młodych z bezrobotnych rodzin obawia się, że tak jak ich otoczenie, skończy na zasiłku. 40 proc. młodzieży z obszarów dotkniętych bezrobociem boi się, że nigdy nie znajdzie dobrej pracy, a 49 proc. deklaruje, że nie ma wzorów do naśladowania. Jednocześnie 76 proc. ankietowanych mówi, że chciałoby mieć dobrą pracę, a 65 proc. jako swój główny cel wskazuje pomoc rodzinie.

Reklama

Cytowana przez BBC uczestniczka badania, 21-letnia Amilah Mirza opisuje, że cztery lata zajęło jej znalezienie pracy i przełamanie kręgu bezrobocia istniejącego w jej rodzinie.

Około 2 mln dzieci w Wielkiej Brytanii żyje w bezrobotnych rodzinach i jest to najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej - wskazuje BBC.

Szefowa Prince's Trust Martina Milburn uważa, że "tragedią jest" to, jak wielu młodych ludzi uważa się za skazanych na życie na zasiłku.

- Tylko dając młodym ludziom umiejętności, wiarę w siebie i pozytywne wzory możemy pomóc im wydostać się z pułapki, jaką jest bezrobocie - dodaje Milburn. Podkreśla, że jeśli to się nie uda, to "pokrzywdzeni przez los młodzi zmienią się w pokrzywdzonych przez los dorosłych" i następne pokolenia będą powielać ten wzór.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: BBC | Prince | news
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »