Dzięki technologiom 5G, polskie PKB może się zwiększyć o 13-22 procent - Kwieciński

- Dzięki technologiom 5G, polskie PKB może się zwiększyć w najbliższych latach o 13-22 proc. - uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

5G to następna generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gb/s i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

W poniedziałek minister Kwieciński wziął udział w odbywających się w Barcelonie targach technologii mobilnych Mobile World Congress (MWC). Jak zaznaczył minister, spotykają się tam wszyscy najwięksi gracze w branży telekomunikacyjnej i informatycznej.

- Bardzo nas cieszy, że w tym roku jest znacznie większa niż dotychczas reprezentacja ze strony polskiej - wskazał szef resortu inwestycji i rozwoju w przesłanym komentarzu.

Reklama

Poinformował, że w Barcelonie jest stanowisko Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz 60 polskich firm. - Głównym tematem przewodnim imprezy są technologie 5G, dzięki którym, jak się szacuje, Produkt Krajowy Brutto naszego kraju może się zwiększyć w najbliższych latach nawet od 13 do 22 proc. - zaznaczył minister.

Kwieciński powiedział, że cieszy go zarówno to, że polskie firmy szukają w Barcelonie swojego miejsca na świecie, ale cieszy także to, że wiele firm międzynarodowych, takich jak na przykład Ericsson, Huawei, czy Google korzystają z polskich ekspertów, korzystają z polskiej myśli technicznej.

- Chcielibyśmy, żeby polskie firmy w większym stopniu starały się wykorzystać tę swoją szansę. Nasza tutaj obecność pokazuje, że polski rząd wspiera te branże, że jest to ten segment rozwoju świata, który jest nie tylko ważny dla tych największych graczy światowych, ale że jest on bardzo ważny również dla naszej gospodarki - podkreślił.

Jak wyjaśnia resort inwestycji i rozwoju, Mobile World Congress to największe w Europie (ponad 2300 wystawców) i jedne z największych na świecie targów technologii mobilnych - są tu obecni czołowi światowi producenci organizujący premiery swoich produktów.

Podczas wizyty na MWC Kwieciński otworzył stoiska PARP i spotkał się z polskimi przedsiębiorcami obecnymi na targach. Odwiedził stanowiska firm Google, Huawei, Comarch, wizytował stoiska regionalne województw: pomorskiego i małopolskiego. Spotkał się ponadto z ministrem energii, turystyki i cyfryzacji Hiszpanii - Álvaro María Nadal Belda.

Według MIiR, cyfryzacja stanowi jeden z dziesięciu kluczowych obszarów rozwoju wskazanych w expose premiera Mateusza Morawieckiego i jeden z dziesięciu priorytetów Komisji Europejskiej.

"Dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie za 10 lat producentem wysokich technologii, czy jedynie rynkiem zbytu dla zagranicznych firm. Zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) budowanie trwałych przewag konkurencyjnych gospodarki wymaga selektywnego wsparcia tych sektorów, które mają znaczący potencjał pozwalający na odniesienie sukcesu w skali globalnej" - podkreśla resort.

- - - - -

Bończa Tomaszewski: Polska powinna aktywnie współtworzyć technologię 5G

- Polska powinna współtworzyć technologię 5G, a nie tylko być jej odbiorcą - uważa prezes EXATEL Nikodem Bończa Tomaszewski. Jego zdaniem, optymalnym modelem dla 5G w Polsce jest budowa infrastruktury przez państwowego operatora hurtowego i jej udostępnienie.

5G jest następną generacją technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gb/s i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu. "Czas potrzebny na przekazanie informacji od użytkownika do brzegu sieci będzie znacznie krótszy. Standard zakłada osiągnięcie nawet 1 milisekundy, co umożliwi np. sterowanie samochodem autonomicznym. Czasy osiągane przez 4G, rzędu kilkunastu milisekund, są zbyt długie, żeby taki samochód mógł na bieżąco komunikować się i reagować na sytuację na drodze" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Bończa Tomaszewski.

Jak dodał, dziś o telekomunikacji myśli się w kategoriach połączenia punktu z punktem, natomiast właściwości sieci 5G można sobie wyobrazić jako "zanurzenie w morzu informacji". To otwiera szerokie możliwości, jeśli chodzi o internet rzeczy - ocenił prezes EXATEL.

Bończa Tomaszewski wskazał jednocześnie, że - jak przed wdrożeniem każdej technologii - Polska stoi przed dylematem. - Czy będziemy odbiorcami technologii już dojrzałych, adoptując gotowe rozwiązania, nie uczestnicząc w ich tworzeniu czy standaryzacji i nie partycypując w zyskach. Czy też dołączamy do tego wyścigu wtedy, kiedy możemy być jej aktywnym współautorem i czerpać z tego realne korzyści w przyszłości - wyjaśnił.

Jego zdaniem, włączenie Polski w proces tworzenia 5G to pierwsze wyzwanie. Drugim jest znalezienie modelu finansowego, satysfakcjonującego dla wszystkich. Czyli równoważącego oczekiwania klientów, którzy chcą mieć tanie usługi i operatorów, którzy ponoszą wielkie koszty budowy i utrzymania infrastruktury. - Główny problem polega na tym, że w przypadku Polski koszty usług oferowanym klientom muszą być niskie, a dotychczasowe inwestycje telekomów w 4G/LTE były i nadal są wysokie. Co więcej - jeszcze się nie zwróciły - podkreślił.

- Uważamy, żeby oba te problemy można rozwiązać poprzez wprowadzenie 5G w modelu operatora hurtowego - ten wariant rozważany jest np. w USA. W takim modelu państwo buduje infrastrukturę i udostępnia ją zainteresowanym operatorom na równych, niedyskryminujących zasadach - wskazał Bończa Tomaszewski. Jego zdaniem, jest duże pole do dyskusji nad tym, jak zbudować taki model, także partycypacji finansowej państwa i podmiotów prywatnych, aby był korzystny dla wszystkich stron.

Podstawą korzyścią z takiego rozwiązania byłoby niewątpliwie uniknięcie dublowania kosztów budowy infrastruktury przez poszczególnych osobno operatorów, co przełożyłoby się na niższe koszty dla użytkownika końcowego. Jedna wspólna sieć oznacza, także znaczącą redukcję promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez nadajniki.

- Na pewno wartym sprawdzenia wariantem jest nadanie państwu roli właściciela infrastruktury. EXATEL mógłby tu pełnić rolę operatora a także pobudzać rozwój rozwiązań ICT dla technologii 5G. To może być szansa dla wielu polskich firm, żeby zdobyć dofinansowanie, opracować i wdrażać innowacyjne rozwiązania w Polsce i na świecie - ocenił.

Jak dodał, taki pomysł powstał w EXATEL w trakcie konsultacji strategii 5G przez Ministerstwo Cyfryzacji, ale rozwiązanie musi być wypracowane wspólnymi siłami przez państwo w dialogu z telekomami i przy wzięciu pod uwagę realnego zapotrzebowania.

Dodatkowo nie brakuje sceptyków twierdzących, że nie ma właściwie realnych potrzeb do stosowania 5G, a więc inwestycje w tą technologię są obecnie nieopłacalne. "Samochodu autonomicznego jeszcze nie ma, internet rzeczy raczkuje, a sieci LTE/4G nie są jeszcze w pełni wykorzystane" - mówił Bończa Tomaszewski. "Dlatego rynek podchodzi z pewnym sceptycyzmem do 5G i to niewątpliwie należy brać pod uwagę. Ale kiedy pojawiło się LTE, też pytano, kto będzie z tego korzystał. Idea smartfonu dopiero się rozpowszechniała, a rewolucja mobilna wydawała się co prawda nieunikniona, ale odległa" - przypomniał.

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny, w 100 proc. należący do Skarbu Państwa. Spółka posiada 20 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej. Oferuje usługi telekomunikacyjne i cyberbezpieczeństwa dla operatorów, biznesu i sektora publicznego. Swoją działalność prowadzi w kraju i za granicą (głównie w Europie, Azji i Afryce). W ramach działalności badawczo rozwojowej brał udział w pierwszych publicznych testach 5G w Europie. Tworzy też autorskie systemy jak np. polski antyDDoS - TAMA.

Pobierz za darmo program PIT 2017

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kwieciński | Jerzy Kwieciński | technologie | technologia 5G | Polskie | procent | 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »