"Dziennik Gazeta Prawna": Wydajemy mniej na leczenie

Po raz pierwszy od pięciu lat zmniejszyły się prywatne wydatki Polaków na zdrowie - obliczyli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" na podstawie danych GUS obrazujących sytuację budżetów gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku z własnej kieszeni wydaliśmy na leczenie ponad 21 miliardów 800 milionów złotych - o 100 milionów złotych mniej niż w 2009 roku.

To zdecydowana zmiana trendu. Wcześniej indywidualne wydatki na zdrowie szybko rosły. Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że jest to efekt wzrostu wydatków NFZ na leczenie oraz zniesienia limitów na część świadczeń.

Polacy mają lepszy dostęp do świadczeń i rzadziej muszą za nie płacić. Wcześniej kolejki w szpitalach zmuszały ich do korzystania odpłatnie z prywatnych lecznic. Na rynku zaczyna też panować prawdziwa konkurencja między prywatnymi i publicznymi szpitalami.

Świadczy o tym choćby bój o tegoroczne kontrakty z NFZ. Te pierwsze coraz ostrzej wchodzą w zakres świadczeń, które dotychczas były wyłącznie domeną szpitali publicznych i zdobywają kontrakty.

Reklama

Do obniżenia wydatków przyczynił się też wzrost bezrobocia. Osoby, które straciły pracę, nie mają pieniędzy na prywatne leczenie, ale dysponują czasem pozwalającym na wizytę w publicznych placówkach. Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »