Dziś 17 listopada - Ogólnopolski Dzień bez Długów
Już drugi raz obchodzimy w Polsce Dzień bez Długów. 17 listopada ma przypomnieć każdemu z nas o oddawaniu rodzinie i znajomym nawet najmniejszych pożyczonych kwot oraz nie kupowaniu "na zeszyt". Dzień ten jest też okazją do kontaktu z wierzycielem lub windykatorem oraz do refleksji nad stanem naszych finansów osobistych.
Inicjatywa Dnia bez Długów ma na celu przypomnienie Polakom, że problemu spłaty zadłużenia nie można odkładać na później. 17 listopada to niepowtarzalna okazja, aby zmobilizować się i zrobić pierwszy krok do wyjścia z pętli długów. Tym bardziej, że - jak pokazują dane zgromadzone przez największą polską firmę windykacyjną KRUK S.A. - coraz więcej Polaków ma problem z terminowym regulowaniem należności. Wartość spraw obsługiwanych przez KRUKa wzrosła w ciągu zaledwie roku o prawie 1 miliard złotych do poziomu 7,1 mld PLN.
Ogólnopolski Dzień bez Długów ma być również impulsem do przeanalizowania swojego domowego budżetu, zastanowienia nad wszystkimi wydatkami i zrezygnowania z tych, które nie są konieczne. Pomocny w tym będzie kalkulator zadłużenia, który został uruchomiony w serwisie www.naszedlugi.pl. Symulator pokaże, w jaki sposób zaplanować swoje wydatki, a w efekcie pomoże w określeniu, jaką kwotę miesięcznie możemy przeznaczyć na spłatę zaległych długów. A jeśli okaże się, że nasze wydatki przekraczają dochody, specjalnie przygotowany poradnik podpowie, jak temu zaradzić. Warto pamiętać, że w pętlę zadłużenia może wpaść każdy i że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Dzięki rozważnemu wydawaniu pieniędzy wygospodarujemy w swoim budżecie środki na spłatę zaległości.
Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL
- To oczywiste, że każdy z nas pożycza pieniądze lub zaciąga inne zobowiązania - mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. - Ogólnopolski Dzień bez Długów ma przypomnieć wszystkim Polakom o konieczności uregulowania każdego z tych zobowiązań, czy to wobec znajomego, od którego pożyczyliśmy drobną kwotę, czy wobec sklepu umożliwiającego nam zakupy na raty, czy też wobec firmy windykacyjnej. 17 listopada to niepowtarzalna okazja, aby zmobilizować się do aktywnych działań w kierunku spłaty zobowiązań. Ten pierwszy krok dla wielu osób stanowi największy problem. Kiedy już go zrobią i skontaktują się z wierzycielem, zwykle jest znacznie łatwiej, niż myśleli - dodaje Piotr Krupa.
Ogólnopolski Dzień bez Długów jest częścią akcji edukacyjnej "Nasze Długi", która rozpoczęła się we wrześniu 2009 roku. Patronat merytoryczny nad akcją objęły najważniejsze instytucje zaangażowane w edukację społeczeństwa w obszarze finansów osobistych oraz media ogólnopolskie. W tym roku chęć przyłączenia się do obchodów zadeklarowali Business Centre Club, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz KRUK S.A.