Dziś akcja "Godzina dla Ziemi"

- Dziś na całym świecie o godz. 20.30 na godzinę zgaśnie światło w ramach akcji organizacji ekologicznej WWF "Godzina dla Ziemi". Wyłączenie światła ma wyrażać poparcie dla ochrony przyrody na naszej planecie. Akcja obejmuje wszystkie strefy czasowe i jest przeprowadzona o tej samej porze.

W Polsce wyłączenie światła zapowiedziało ponad 40 miast. Zgaśnie oświetlenie wielu charakterystycznych budynków - np. w Warszawie m.in. Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego, Teatru Wielkiego, kancelarii premiera, ministerstw gospodarki, transportu, finansów i spraw zagranicznych oraz muru Starego Miasta i mostów, w Krakowie - Sukiennic i Kopca Kościuszki, czy katowickiego Spodka - zapowiada WWF Polska.

W akcji na świecie będą brały udział m.in. Sydney, Moskwa, Sofia, Toronto, Hong Kong, Pekin, Kopenhaga, Helsinki, Bogota, Londyn, Chicago, Las Vegas, Kapsztad, czy Kuala Lumpur. Wśród znanych budynków wyłączone zostanie oświetlenie Wieży Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku, czy najwyższego budynku na świecie - Burj Khalifa w Dubaju.

Reklama

WWF zachęca do przyłączenia się do akcji w swoich domach i wyłączenia oświetlenia na godzinę. Ekolodzy przekonują, że symboliczny gest wyłączenia światła przypomni o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne, a ochrona przyrody zaczyna się w naszych domach i w naszym codziennym życiu.

W Warszawie zaplanowano koncert "bez prądu" z udziałem Reni Jusis, Gaby Kulki, Ani Rusowicz, sióstr Przybysz i zespołu Zakopower. Prezenterka telewizyjna Kinga Rusin ma "zgasić" warszawski Stadion Narodowy - podaje WWF Polska. Również firmy uczestniczące w akcji deklarują wyłączenie swych reklam czy witryn albo oświetlenia budynków.

Ekolodzy przypominają, że pomóc Ziemi można codziennie, przez zgaszenie zbędnego światła, wymianę zwykłych żarówek na energooszczędne, wyłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych. Ochrona środowiska to też segregacja śmieci, korzystanie z komunikacji miejskiej i roweru czy oszczędzanie wody.

Informacje o akcji w Polsce można znaleźć w internecie (wwf.pl/godzinadlaziemi), a na www.earthhour.org o działaniach na całym świecie. To szósta akcja "Godzina dla Ziemi". Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 r. w Sydney - wówczas światło zgasło w ponad 2 mln domów.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

_ _ _ _ _

Czeka nas globalne zaciemnienie?

Global Blackout ,czyli globalne zaciemnienie- taką nazwę nosi planowana na dziś akcja całkowitego zablokowania internetu. Celem ataku hakerów ma być 13 ważnych serwerów obsługujących internet. Zdaniem ekspertów szanse na powodzenie tej akcji są jednak niewielkie. Metoda ataku DDoS polega na wysłaniu na dany serwer ogromnej liczby próśb o obsługę - serwer jest w takiej sytuacji przeciążony i blokuje się.

Według niektórych ekspertów organizatorami akcji są hackerzy z grupy Anonymous, którzy mają do dyspozycji nowe narzędzia, opublikowali je nawet w internecie, podobnie jak adresy tych serwerów, które mają być zaatakowane.

Bezpieczeństwa internetu pilnują jednak dobrze wyszkoleni ludzie, powiedział Polskiemu Radiu szef portalu technologii internetowych webhosting.pl, Dariusz Nawojczyk. Dodał, że w razie niebezpieczeństwa eksperci przekierują ruch z blokowanych serwerów do serwerów awaryjnych. Nawojczyk wyjaśnił, że główne serwery obsługiwane są przez różne firmy i różne systemy, dlatego trudno znaleźć jedno narzędzie, które byłoby uniwersalnie skuteczne.

Zdaniem Dariusza Nawojczyka najważniejsze łącza są bardzo przepustowe i powinny poradzić sobie z najpotężniejszym atakiem. Według innych specjalistów całkowita blokada internetu jest mało prawdopodobna, możliwe są jednak kilkuminutowe przerwy lub spadek prędkości przesyłu danych.

Informacyjna Agencja Radiowa

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: energia | ziem | światło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »