Reklama

EBC podjął decyzję, na którą czekał świat

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w ósmym kolejnym miesiącu pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikaci.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- Sytuacja w gospodarce strefy euro powinna się stopniowo poprawiać w dalszej części 2013 roku - powiedział prezes EBC Mario Draghi. W ocenie EBC ryzyko inflacyjne w strefie euro jest zbalansowane. Rada EBC rozważała obniżkę stóp proc. na marcowym posiedzeniu - poinformował Draghi.

- W dalszej części 2013 r. aktywność gospodarcza powinna stopniowo rosnąć, a wsparciem powinna być silniejsza gospodarka światowa oraz akomodacyjne nastawienie naszej polityki monetarnej - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Reklama

Draghi dodał, że w strefie euro wciąż istnieje jednak ryzyko pogorszenia się obecnych prognoz gospodarczych.

Szef EBC ocenił, że ryzyko inflacyjne w strefie euro jest zbalansowane. Draghi nie wspomniał o ryzyku jakie dla inflacji w strefie euro stanowi obecny kurs euro. Na takie ryzyko wskazywał w lutym.

EBC obniżył prognozę PKB dla strefy euro w 2013 do minus 0,4 proc. z minus 0,3 proc. Wcześniejsza prognoza EBC mówiła o spadku PKB strefy euro o 0,3 proc. w 2013 r. EBC obniżył prognozę inflacji w 2014 r. do 1,3 proc. z 1,4 proc. poprzednio.

- Rada Prezesów EBC rozważała obniżenia stóp proc. na czwartkowym posiedzeniu - powiedział Draghi.

EBC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian.

- - - - - -

Bank Anglii utrzymał dzisiaj stopy procentowe w Wielkiej Brytanii na niezmienionym poziomie 0,50 proc. Nie będzie też pompować więcej pieniędzy do gospodarki w ramach programu pomocowego.

- - - - - -

Komentarz Open Finance: Stabilne raty kredytów w euro

Rada Europejskiego Banku Centralnego nie zmieniła stóp procentowych, ale stawka EURIBOR nadal jest na poziomach najniższych w historii, a raty kredytów hipotecznych w tej walucie są stabilne od kilku miesięcy.

Od ponad pół roku stawka EURIBOR utrzymuje się na poziomie ok. 0,20 proc., co dla osób spłacających kredyty hipoteczne w euro jest bardzo dobrą wiadomością. Na początku 2012 r. wskaźnik ten wynosił jeszcze 1,2 proc., ale zaczął wówczas spadać i obniżki te zatrzymały się dopiero jesienią, właśnie na poziomie 0,2 proc.

Od początku ubiegłego roku rata kredytu hipotecznego w euro na 30 lat obniżyła się tylko ze względu na spadek EURIBOR-u o ok. 11 proc., a porównując do jesieni 2011 r. jest to już ok. 15 proc. To wyliczenie jednak obejmuje tylko zmianę oprocentowania, a w przypadku kredytów walutowych równie istotnym czynnikiem jest kurs walutowy.

Tu wahania zdarzają się dużo częściej niż w przypadku stóp procentowych i następują z miesiąca na miesiąc, co powoduje spore zmiany w wysokości raty kredytowej, a to, ile zyskał bądź stracił dany kredytobiorca zależy od momentu zadłużania się. Od kilku miesięcy jednak kurs euro utrzymuje się jednak w przedziale 4,05-4,20, a taka stabilizacja daje klientom stabilizację, bo ich raty nie zmieniają się znacząco z miesiąca na miesiąc.

Składając razem oba czynniki okaże się, że kredytobiorca, który rok temu pożyczył w euro 300 tys. zł na mieszkanie i zamierza spłacać kredyt przez 30 lat, płaci aktualnie ratę w wysokości 1297 zł, podczas gdy w chwili zaciągania kredytu (pomijając koszty związane z okresem przed wpisem do hipoteki) było to 1315 zł - zmiana wynosi więc niespełna 20 zł, choć w między czasie wahania były większe.

Warto pamiętać, że kredyt walutowy zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, a zmiany kursów i wysokości raty mogą postępować w obu kierunkach. W niesprzyjających okolicznościach (rosnące stopy i osłabienie złotego) rata kredytowa może w kilka kwartałów urosnąć o kilkadziesiąt proc.

Niskie stopy procentowe i notowania stawki EURIBOR mogłyby zachęcać potencjalnych kredytobiorców do zadłużenia się w europejskiej walucie. Ale od kilku kwartałów banki wycofują się z udzielania kredytów walutowych, a istniejące oferty wymagają wysokich dochodów klienta (np. 10 tys. zł netto lub więcej). Dodatkowo marże kredytów w euro są wysokie, nawet dysponując 50-proc. wkładem własnym nie jest łatwo o kredyt z marżą poniżej 3 proc.

Marcin Krasoń, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »