EBC podjął niezwykle ważną decyzję
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, na najniższym w historii poziomie - podał bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Reakcja giełd w świecie była bardzo pozytywna - rosną indeksy.
- Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie wprowadzenia programu skupu obligacji, zakładającego nieograniczony, sterylizowany skup aktywów. Celem programu jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania polityki monetarnej w strefie euro - poinformował prezes EBC Mario Draghi. EBC będzie skupował obligacje z rynku wtórnego o terminie zapadalności do 3 lat. Obligacje skupowane EBC nie będą miały statusu "seniority" wobec prywatnych inwestorów.
Zadaniem programu jest zlikwidowanie zakłóceń na rynku obligacji oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania mechanizmu transakcyjnego. Program EBC ma zlikwidować "nieuzasadniony strach inwestorów, którzy obawiają się odwracalności euro" - powiedział Draghi.
Uruchomienie skupu EBC musi zostać poprzedzone zwróceniem się o pomoc rządu kraju, którego obligacje mają stać się przedmiotem skupu, oraz podporządkowanie się tego kraju warunkom, jaki ten skup obejmuje - powiedział Draghi.
- Rządy musza być gotowe do uruchomienia funduszów ratunkowych na rynku obligacji, gdy zajdzie taka konieczność, z zachowaniem efektywnej i ścisłej warunkowości - powiedział.
Program skupu aktywów będzie w pełni efektywnym mechanizmem, który powstrzyma realizację destrukcyjnych scenariuszy, które potencjalnie stanowiłyby poważne zagrożenia dla stabilności w strefie euro - oświadczył prezes EBC.
Draghi poinformował, ze decyzja w sprawie wprowadzenia programu nie była jednomyślna, jeden z członków rady EBC sprzeciwił się tej decyzji.
Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0 proc. Większość analityków spodziewało się, że EBC obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.
Ryzyko inflacyjne w strefie euro jest zbalansowane. Istnieje natomiast ryzyko dalszego pogłębienia spadku dynamiki PKB w strefie euro - oświadczył Draghi i poinformował o obniżeniu przez EBC prognozy PKB dla strefy euro w 2012 do minus 0,4 proc. z minus 0,1 proc. W 2013 roku gospodarka strefy euro ma urosnąć o 0,5 proc., wcześniejsza prognoza EBC mówiła o wzroście PKB strefy euro o 1 proc. w 2013 r.
- - - - - -
Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zapowiedział, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank ten będzie bez ograniczeń skupował obligacje krótkoterminowe zwłaszcza krajów południa. Zdaniem analityków to dramatyczne próby utrzymania euro.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego(EBC) Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że będzie bez ograniczeń skupował krajowe obligacje o terminie zapadalności do trzech lat. Program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro. EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów. "EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne" - powiedział Draghi.
Prezes dodał, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC był jeden głos przeciwko decyzji o skupowaniu obligacji krajów. Przed spotkaniem głośno protestowały przeciwko temu Niemcy.
Zapytani przez PAP analitycy oceniają, że są to dramatyczne próby utrzymania euro, o podłożu bardziej politycznym, niż ekonomicznym i raczej nie przyniosą pozytywnych rezultatów.
- Istnieje obawa, że te kraje południa strefy euro uzależnią się od pomocy i cały proces ulegnie wydłużeniu. Tego typu działania wcale nie rozwiążą problemu, to tylko łatanie płynności, a nie szukanie ścieżki wzrostu - powiedział przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru.
Dodał, że niewykluczone, że także inne poza Niemcami kraje, np. z północy Europy, mogą wyrazić swój sprzeciw wobec pomysłu skupowania obligacji.
Zdaniem wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdana Wyżnikiewicza, tego typu uzgodnienia mają dać pozytywne efekty dla rynku np. w postaci uspokojenia nastrojów, choć nie wiadomo, czy okaże się ono skuteczne i jak długo będzie trwało. - Sprzeciw Niemców nie dziwi. Z podobnych powodów w ubiegłym roku podał się do dymisji poprzedni prezes Bundesbanku. Wtedy chodziło o pierwszy program obligacji EBC - powiedział.
Dodał, że cała ta sytuacja potwierdza, że euro jest przede wszystkim projektem politycznym i musiały istnieć naciski polityczne na EBC.
Także zdaniem byłego wiceprezesa NBP Krzysztof Rybińskiego jest to w dużej mierze decyzja polityczna. Chodzi o to, aby w perspektywie tegorocznych wyborów w USA czy przyszłorocznych w Niemczech odsunąć w czasie negatywne zjawiska - wskazywał w rozmowie z PAP.
Dodał, że skupowanie przez EBC obligacji krótkoterminowych, o terminie zapadalności do trzech lat w celu obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów Hiszpanii i Włoch, może doprowadzić do patologii i wbrew zakładanym celom - do wydłużenia kryzysu.
- - - - - -
Na wrześniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (EBC) nie zmienił wysokości stóp procentowych. Główna stopa referencyjna wynosi nadal 0,75 proc., a stopa depozytowa 0 proc. Decyzja ECB była zgodna z oczekiwaniami szerokiego rynku, chociaż część analityków spodziewało się obniżenia stóp.
Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (ECB) zapowiedział nowy program skupu obligacji krajów strefy euro na rynku wtórnym. Program nosi nazwę Outright Monetary Transactions (OMT) i w swoich założeniach ma dotyczyć krótkiego końca krzywej, czyli obligacji o zapadalności od roku do trzech lat. Zgodnie z oczekiwaniami program jest nielimitowany i sterylizowany. ECB jednocześnie zrezygnował ze statusu uprzywilejowanego wierzyciela.
Równocześnie zostały opublikowane nowe obniżone prognozy gospodarcze. EBC szacuje, że w roku 2012 PKB strefy euro spadnie od -0,6 proc. do -0,2 proc., a w 2013 PKB wyniesie od -0,4 proc. do +1,4 proc.
Rynek uznał rozwiązania proponowane przez szefa ECB za niewystarczające oby zażegnać kryzys w strefie euro. Po konferencji prasowej szefa ECB, para EUR/USD oddała część wczorajszych zysków i zanotowała spadek z poziomu 1,2650 do minimów na poziomie 1,2560.
Andrzej Kiedrowicz, chief dealer, Easy Forex Trading Ltd
- - - - - -
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2012 r. spadł o 0,2 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w I kwartale pozostał bez zmian - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że PKB w II kwartale, liczony kwartał do kwartału, spadł o 0,2 proc. Rok do roku PKB w strefie euro spadł w II kwartale 2012 r. o 0,5 proc., podczas gdy w I kwartale nie zmienił się. Tu wstępnie szacowano, że PKB spadł o 0,4 proc.
- - - - - -
Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi nadal 0,50 proc. Analitycy oczekiwali właśnie takiej decyzji BoE.
Bank utrzymał target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów, czego spodziewali się też analitycy.
- - - - - -
Szwedzki bank centralny obniżył dzisiaj stopy o 0,25 punktów do 1,25 procent. Ruch taki nie był oczekiwany przez analityków.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze