Reklama

EBC rozstrzygnie spór miedzy NBP a MF

RPP przyjęła 30 marca uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.

Jak poinformował na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady prezes NBP Sławomir Skrzypek, w ocenie zarządu NBP uchwała ta "jest obarczona poważnymi wadami prawnymi".

W czwartek Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC poinformował PAP, że na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka Europejski Bank Centralny wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej.

Sporządzone przez zarząd NBP sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie zostało przedłożone Radzie Ministrów, dlatego może podlegać modyfikacji, a fakt zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2009 r. przez zarząd NBP w dniu 29 marca br. nie powinien stanowić przeszkody dla jego zmiany - ocenia Renata Kulpa, radca prawny KPMG D. Dobkowski sp.k. Kulpa podkreśla, że zarząd NBP jest obowiązany do realizacji uchwał Rady.

Reklama

Niewątpliwie kwestia dotycząca zasad ustalania rezerwy NBP na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest wynikiem wewnętrznego konfliktu pomiędzy członkami RPP. Uchwała przyjęta przez RPP na ostatnim posiedzeniu ma co prawda charakter techniczny, ale jednocześnie jest kluczowa dla określenia w sprawozdaniu finansowym NBP wysokości zysku za rok 2009 - napisała Kulpa w opinii przesłanej PAP.

Przepisy ustawy o narodowym Banku Polskim nakładają na RPP obowiązek podejmowania decyzji w zakresie ustalania stopy rezerwy obowiązkowej banków. Natomiast Zarząd NBP zgodnie z treścią tejże ustawy jest obowiązany do realizacji uchwał Rady. Tym samym, w ramach jednej instytucji, jaką jest bank centralny, jednemu z organów (RPP) przyznano przymiot organu uchwałodawczego, zaś innemu (Zarządowi) organu wykonawczego - dodała.

Wydaje się, iż tak długo jak sporządzone przez Zarząd NBP sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie zostało przedłożone Radzie Ministrów (ustawowy termin upływa 30 kwietnia), tak długo może podlegać modyfikacji. Tak więc, fakt zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2009 rok przez Zarząd NBP w dniu 29 marca br. nie powinien stanowić przeszkody dla jego zmiany. Dodatkowo, należy podkreślić, że roczne sprawozdanie finansowe NBP podlega w rozumieniu ustawowym "przyjęciu" przez RPP. Można zatem przypuszczać, że w sytuacji, gdy Zarząd NBP nie dostosuje sprawozdania finansowego za ubiegły rok do wtorkowej uchwały RPP, sprawozdanie to nie zostanie przez Radę przyjęte - napisała Kulpa.

W takiej sytuacji kwestia ustalenia rezerwy na ryzyko kursowe, mająca odzwierciedlenie w ubiegłorocznym sprawozdaniu finansowym NBP będzie musiała być rozstrzygnięta na drodze politycznej, wątpliwe jest bowiem, aby Trybunał Konstytucyjny uznał się właściwym do rozstrzygnięcia tego typu sporu - dodała.

RPP przyjęła 30 marca uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.

Jak poinformował na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady prezes NBP Sławomir Skrzypek, w ocenie zarządu NBP uchwała ta "jest obarczona poważnymi wadami prawnymi".

Zdaniem Kulpy ewentualne zajęcie przez EBC stanowiska w tej sprawie może mieć niewielki wpływ na przebieg konfliktu, gdyż formalnie konflikt toczy się wewnątrz NBP. W naszej ocenie poszukiwanie przez Zarząd NBP wsparcia ze strony instytucji zagranicznych (EBC) niewiele wniesie do sprawy, ponieważ formalnie mamy do czynienia z konfliktem wewnątrz banku centralnego, a nie pomiędzy rządem i NBP - napisała Kulpa.

W czwartek Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC poinformował PAP, że Europejski Bank Centralny, na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka, wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej, zmieniającej uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim.

Procedury dotyczące podziału zysku NBP nie zostały jeszcze zakończone, dlatego uchwała RPP zmieniająca uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP może się odnosić do 2009 roku - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Procedury jeszcze nie zostały zakończone, więc uchwała może się odnosić do 2009 roku. Nie było podziału zysku - to stanie się dopiero na kolejnym posiedzeniu. I do 30 kwietnia, kiedy procedura ma być zakończona i roczne sprawozdanie finansowe banku nie było przyjęte przez RPP, zasady podziału można regulować. Uchwała RPP to nie ustawa czy prawo podatkowe, które dotyczy roku podatkowego, będącym w Polsce rzeczywiście rokiem kalendarzowym - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Chojna-Duch.

Chojna-Duch dodaje, że nie widzi potrzeby mediacji pomiędzy RPP a zarządem NBP.

To nie jest targ warzywny, tylko realizacja obowiązków organu publicznego, którego pozycja ustrojowa wynika z konstytucji - powiedziała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »