EBOiR: Wzrost PKB w tym roku 5 proc., jedyny problem to inflacja

W tym roku według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wzrost gospodarzy w Polsce wyniesie 5 proc., a w przyszłym 4,8 proc. - powiedziała w poniedziałek główna ekonomistka EBOiR Beata Javorcik. Jedyny problem to wysoka inflacja i wzrost płac.

"Ponosimy prognozy dla Polski. W tym roku według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wzrost gospodarzy w Polsce wyniesie 5 proc., a w przyszłym 4,8 proc." - mówiła główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Radiu TOK FM.

Zwróciła uwagę na poziom mobilności społeczeństwa w Polsce. "W Polsce poziom mobilności społeczeństwa w Polsce wrócił już do poziomu sprzed pandemii. A w niektórych krajach Europy Zachodniej jest on nadal niższy o 5 proc. Spadek mobilności o 10 proc. oznacza wzrost PKB obniżony o 2 punkty proc. - powiedziała główna ekonomistka EBOiR.

Reklama

Zwróciła też uwagę na wzrost eksportu z Polski. "Jak na razie jest nieźle, eksport się odbił, i to nie tylko eksport towarów, ale i eksport usług, czego nie było widać na świecie jako całości, ale też w wielu innych krajach naszego regionu" - powiedziała Javorcik.

Przyznała, że pewne zagrożenie może stanowić czwarta fala pandemii. "Nie zakładamy zamrożenia gospodarki, tutaj jesteśmy optymistycznie nastawieni. Ale widzimy niebezpieczeństwo, że w wakacje napływ Polaków z Wysp Brytyjskich może zaowocować wzrostem przypadków zachorowań na wariant Delta" - powiedziała.

Przyznała, że zagrożeniem może być też inflacja. "Są czynniki krótkookresowe, podwyższające inflację, takie jaki wzrost cen surowców i energii, a także wzrost popytu - ten popyt nie mógł być wcześniej zaspokojony, więc teraz wszyscy z wielką chęcią kupują w sklepach, a nie tylko w internecie.

Ale jest też ryzyko długookresowe, przede wszystkim sytuacja na rynku pracy wynagrodzenia w ostatnim roku wzrosły o prawie 8 proc., a bezrobocie wynosi tylko 3 proc. Rynek pracy jest bardzo rozgrzany. I przy napływie funduszy unijnych i większych wydatkach rządowych istnieje niebezpieczeństwo, że ten rynek jeszcze bardziej się rozgrzeje.

I wpadniemy w spiralę płacowo-cenową - czyli płace pójdą do góry, co będzie napędzać wzrost cen, co będzie napędzać wzrost płac - powiedziała Beata Javorcik.

"Handelsblatt": o Polsce

Dziennik zwraca uwagę, że Polska wyprzedziła Czechy jako kraj o najniższej stopie bezrobocia w UE (3,1 proc.). "Gospodarka nad Wisłą dynamicznie się rozwija: produkt krajowy brutto nadal będzie rósł o 4,8 proc. w 2022 r. - oceniają ekonomiści Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR)".

Oszczędności gospodarstw domowych i przedsiębiorstw "wpływają obecnie z powrotem do konsumpcji, a w szczególności do inwestycji, które w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły o 15,4 procent kwartał do kwartału. Do tego dochodzi gwałtowny wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych i poprawiający się popyt zagraniczny" - zauważa "Handelsblatt".

Jednak siła Polski wynika, zdaniem dziennika, "również z silnego wsparcia ze strony UE: kraj ten otrzymał już najwyższe sumy miliardów z puli funduszy europejskich".

Podstawą sukcesu Polski jest "liberalna, prorynkowa polityka gospodarcza oraz silna wiara zarówno w dyscyplinę budżetową, jak i wzmocnienie konkurencji w UE" - mówi Hermes.

Jednak ekonomistów niepokoi przede wszystkim problem demograficzny i wynikający z niego brak wykwalifikowanych pracowników. "Jednak, zdaniem EBOiR, Polsce udało się do tej pory przyciągnąć wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy i Białorusi" - pisze "Handelsblatt".

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB Polski | inflacja w Polsce | stopy procentowe | podwyżki płac
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »