Eksperci: W przyszłym tygodniu możliwe dalsze spadki cen paliw na stacjach

Bieżące korekty cen hurtowych paliw będą zwiększały szanse na obniżki cen na stacjach - prognozują analitycy Refleksu. Ich zdaniem ceny benzyny i diesla w nadchodzącym tygodniu mogą spaść o 5-15 gr na litrze.

"Niewykluczone, że ceny detaliczne Pb i ON w drugim tygodniu maja spadną o kolejne 5 - 15 gr na litrze, mniej, bo o 3 - 5 gr na litrze mogą spadać ceny autogazu" - poinformowali w piątek analitycy Refleksu. 

Tegoroczna majówka tańsza od tej z 2022 roku

Wskazali, że średnie ceny paliw 4 maja br. wynosiły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,61 zł/l (-4 gr/l), bezołowiowej 98 - 7,22 zł/l (-2 gr/l), oleju napędowego 6,33 zł/l (-8 gr/l), autogazu 3,03 zł/l (-2 gr/l). 

"Początek maja, dzięki spadkom cen na rynku ropy naftowej, upływa pod znakiem kontynuacji obniżek cen paliw zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym. O ile notowane obniżki cen w detalu są jeszcze następstwem obniżek w hurcie z końca kwietnia, to bieżące korekty cen hurtowych będą zwiększały szanse na obniżki cen na stacjach w następnym tygodniu" - przewidują analitycy. 

Reklama

Zwrócili uwagę, że w porównaniu do majówki z ubiegłego roku za litr diesla kierowcy płacili 1,12 zł mniej, za litr autogazu 63 gr, a za litr benzyny Pb95 - 9 gr mniej. "Jedynie benzyna Pb98 jest wciąż droższa niż przed rokiem - średnio o 20 gr na litrze" - dodali. Przy czym należy pamiętać, że ubiegłoroczne ceny były wywindowane, na co wpływ miały początkowe miesiące rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Spadek cen ropy na rynkach surowców

Eksperci poinformowali, że pierwszy tydzień maja kończymy spadkiem cen ropy w okolice 74 dol. za baryłkę, wobec ponad 80 dol. z piątku ubiegłego tygodnia. 

Zwrócono uwagę, że nastąpił spadek zapasów ropy naftowej w USA według EIA o 1,3 mln do 459,6 mln baryłek oraz wzrost zapasów benzyn o 1,7 mln baryłek do 222,9 mln baryłek. "Amerykański poziom zapasów ropy i benzyn jest odpowiednio 2 proc. oraz 6 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku" - zaznaczyli eksperci. 

Zauważyli również, że wraz z ostatnim spadkiem cen ropy naftowej na rynku narastają spekulacje, czy OPEC+ nie zdecyduje się na kolejne cięcia produkcji. "Najbliższe oficjalne spotkanie OPEC+ na poziomie ministerialnym zaplanowane jest na 5-6 czerwca" - wskazano w komentarzu. 

Eksperci Refleksu podkreślili, że w kwietniu eksport rosyjskiej ropy naftowej drogą morską osiągnął średni poziom 3,76 mln baryłek dziennie i był najwyższy od kwietnia 2022 roku. Jak podali, z tej puli same Indie zaimportowały około 2 mln baryłek dziennie, czyli ponad 53 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu ropy naftowej drogą morską. 

"Udział rosyjskiej ropy w strukturze indyjskiego importu sięga już 40 proc. i zbliża się do technicznej granicy przerobu dla tamtejszych rafinerii ze względu na parametry jakościowe ropy rosyjskiej" - zwrócili uwagę eksperci.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | ceny paliw | ceny benzyny | ceny diesla | olej napędowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »