Elektrośmieci problemem Europy. Wyrzucamy telefony zawierające cenne metale

W ubiegłym roku na całym świecie wyrzucono ponad 5 mld telefonów zawierających cenne metale. To miedź, kobalt, lit, srebro a nawet złoto. Wartość tych wyrzuconych surowców może przekraczać 12 mld dolarów - takie dane przytaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

To bogata Europa jest liderem "wyrzucania" sprzętu elektronicznego (najczęściej przy wymianie na nowy model).

Gwałtownie rośnie ilość elektrośmieci

Ilość e-odpadów generowanych każdego roku w UE gwałtownie rośnie. Komisja Europejska informuje, że choć Europa jest światowym liderem we wdrażaniu recyklingu, to elektroniczne śmieci wytwarzane przez mieszkańców UE wciąż stanowią ogromny problem.

Reklama

Jak wynika z przytoczonych przez PIE danych KE, od 2010 r. do 2018 r. liczba e-odpadów wzrosła o 31 proc. osiągając wartość prawie 4 mln ton.

Mieszkaniec Europy "wytwarza" ponad 16 kg elektrośmieci rocznie?

Europejczycy generują najwięcej elektroodpadów na osobę. W 2019 r. liczba ta wynosiła 16,2 kg.

Jednocześnie Europa charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem recyklingu e-odpadów, który w 2019 r. wyniósł 42,5 proc., podczas gdy średni wskaźnik dla świata wyniósł 17,4 proc. - informuje PIE.

Nic dziwnego, że organizacje pozarządowe i firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów apelują do Komisji Europejskiej o szybką i gruntowną rewizję przepisów dotyczących elektrośmieci (inaczej e-odpadów), czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mowa o dyrektywie WEEE ( w Polsce odpowiednikiem WEEE jest ZSEE, czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny).

Wykres. Wskaźnik zbiórki odpadów ze sprzętu elektronicznego i elektrycznego w UE w 2020 r. (w proc.)

Choć elektrośmieci kojarzą się przede wszystkim z zalewem starych telefonów wymienianych z upodobaniem na nowsze modele, to wielkie ilości metali godnych odzyskiwania dostarczają większe sprzęty AGD. Lodówki, pralki, panele fotowoltaiczne i oczywiście komputery oraz telefony zbudowane są z wielu cennych materiałów, m.in. stali, miedzi, złota, srebra, i surowców wpisanych na europejską listę surowców krytycznych, m.in kobaltu, indu, berylu, galu.

Recykling. Polska wciąż nie wypełnia unijnej dyrektywy

Dodajmy, że z recyklingiem elektrośmieci nie jest w naszym kraju najlepiej. Według danych Eurostatu, 24 z 27 państw członkowskich, w tym Polska, nie spełniło głównego celu dyrektywy, czyli zwiększenia poziomu zbiórki i recyklingu elektroodpadów do wielkości 65 proc. do 2019 r. Komisja Europejska weryfikuje obecnie, czy wspomniana dyrektywa WEEE nadal spełnia swoje zadanie, bada możliwości jej uproszczenia i rewizji - konkludują eksperci PIE. 

(js)

Zobacz również:



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: elektrośmieci | recykling
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »