Elon Musk publikuje post na X. Górują Niemcy, Polska na minusie

"Niemcy ponoszą znaczną część kosztów UE" - zauważył na platformie X Elon Musk. Nasi zachodni sąsiedzi pozostają największym płatnikiem netto do Unii Europejskiej. Na drugim biegunie tej tabeli jest Polska. Wiele czerpiemy, znacznie mniej płacimy.

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku do końca 2022 roku do naszego kraju trafiło 157 mld euro netto - podało Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku. W tym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 78 mld euro. Nadal zatem znacznie więcej czerpiemy, niż dajemy.

Niemcy do UE najwięcej wpłacają, są wyraźnym liderem

Zgodnie z opublikowanymi przez Elona Muska danymi podsumowującymi wkład netto poszczególnych krajów UE do budżetu, Niemcy pozostają największym w Unii płatnikiem netto. W 2021 roku kraj ten wpłacił 25,57 mld euro więcej niż otrzymał. Podium w tym zestawieniu uzupełnia jeszcze Francja, która wpłaciła do unijnego budżetu 12,38 mld euro netto oraz Holandia z wkładem na poziomie 6,93 mld euro. 

Reklama

Łącznie do unijnego budżetu jedynie 9 krajów wpłaca więcej niż czerpie. To, oprócz Niemiec, Francji i Holandii, także Szwecja, Dania, Austria, Finlandia i Irlandia. 

Niemcy wpłacają do unijnego budżetu najwięcej, ale też pozostają największym beneficjentem wspólnego europejskiego rynku. Dodatkowo, jak pokazało niedawne badanie Instytutu Niemieckiej Gospodarki, wkład netto Niemiec w 2023 r. spadł w porównaniu do roku wcześniejszego - ze względu na słabszą sytuację gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. "W 2024 r. Niemcy prawdopodobnie mniej wpłacą, ponieważ nie mają oznak ożywienia gospodarczego" - wskazali autorzy badania.

Polska w UE wpłaca najmniej, czerpie najwięcej

Nie pierwszy raz okazuje się, że Polska jest największym beneficjentem unijnych środków. Tym razem jednak różnica jest wyraźna. Do Polski w 2021 roku trafiło 11,91 mld euro więcej, niż do budżetu UE wpłaciliśmy. 

Drugim największym biorcą funduszy unijnych jest Grecja, która otrzymała 4,278 mld euro więcej, niż włożyła, oraz Węgry, które pod kątem wkładu netto do unijnego budżetu zatrzymały się na kwocie -4,21 mld euro.

W danych publikowanych przez Elona Muska widać także kraje, które wychodzą niemal na zero. Malta, Cypr i Słowenia niewiele więcej otrzymują w ramach funduszy unijnych niż wpłacają do budżetu. 

Wkład netto w budżet UE, czyli co?

Każdy kraj członkowski z różnych źródeł czerpie i płaci na rzecz unijnego budżetu. Według Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 rocznie do budżetu UE trafia średnio ok. 160 mld euro. Źródła finansowania budżetu UE to m.in.:

  • odsetki od dochodu narodowego brutto;
  • cła na towary spoza UE;
  • odsetki od podatku VAT w danym kraju;
  • składka od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Naczelna zasada głosi jednak, że wydatki muszą odpowiadać dochodom.

W Polsce aż 65 proc. wpływów z budżetu UE przeznaczanych jest na politykę spójności, a więc głównie budowę dróg, autostrad czy rozbudowę infrastruktury transportowej. Sporo wydajemy na poprawę warunków życia i ochronę środowiska czy zdrowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budżet UE | Niemcy | fundusze unijne | Elon Musk | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »