Elon Musk skrytykował Donalda Trumpa. Poszło o forsowaną ustawę
Elon Musk skrytykował politykę Donalda Trumpa. Jak podaje "Financial Times", chodzi o ustawę podatkową forsowaną przez prezydenta USA. W ocenie byłego szefa DOGE działania amerykańskiego rządu na rzecz cięcia wydatków zwiększą deficyt budżetowy.
Zdaniem Elona Muska nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym kierował. Słowa szefa Tesli i platformy X to najostrzejsza dotąd krytyka prezydenta USA ze strony Muska, po tym jak w ubiegłym roku przekazał na kampanię Trumpa setki milionów dolarów, a po styczniowym zaprzysiężeniu Republikanina został jednym z jego najbliższych współpracowników.
Elon Musk wyraził mocne rozczarowanie reformą podatkową Donalda Trumpa podczas rozmowy z CBS Sunday Morning. W jego ocenie forsowany przez przywódcę USA projekt nie tylko zwiększa deficyt budżetowy, ale również podważa dotychczasową pracę jego zespołu (DOGE - Departament Wydajności Państwa).
Dyrektor generalny Tesli ostrzega, że dalszy wzrost deficytu może doprowadzić Stany Zjednoczone do bankructwa. "Ustawa może być wielka albo piękna. Nie sądzę, by mogła być jednocześnie taka i taka. To moja osobista opinia" - stwierdził Musk podczas wywiadu. To nawiązanie do słów amerykańskiego prezydenta, w których przyjętą przez Izbę Reprezentantów ustawę, określił mianem "wielkiej" i "pięknej". Zdaniem Trumpa to "prawdopodobnie najważniejszy akt prawny w historii kraju".
Wcześniej Elon Musk również dawał wyraz swojemu niezadowoleniu m.in. z polityki handlowej prowadzonej przez Biały Dom. W ostrych słowach skrytykował prezydenckiego doradcę Petera Navarro, nazywając go "idiotą" i dodając, że "jest głupszy niż worek cegieł". Miliarder apelował o obniżenie stawek celnych i otwarcie sprzeciwiał się decyzjom, które - jego zdaniem - szkodziły amerykańskiemu przemysłowi. Musk wielokrotnie ścierał się także z członkami gabinetu, którzy blokowali redukcję zatrudnienia w swoich resortach.
Przypomnijmy, Musk po raz pierwszy o bliskiej rezygnacji z kierowania DOGE poinformował w kwietniu. Oficjalnie, żeby skupić się na zarządzaniu swoimi firmami. Sam nazywał to jedynie "ograniczeniem aktywności". W czwartek, 28 maja Musk potwierdził, że odchodzi z administracji Trumpa.
W czwartek 22 maja Izba Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych, w której większość stanowią Republikanie, zatwierdziła projekt ustawy zakładający obniżkę podatków i cięcia w wydatkach. Pakiet rozwiązań podatkowych ("One Big, Beautiful Bill Act") został przyjęty większością głosów 215 do 214.
Przeczytaj także: Kiedyś "badylarze" i "cwaniacy od prywatyzacji". Czytamy raport o przedsiębiorcach
Zmiany w podatkach to kluczowy punkt programu polityki wewnętrznej Trumpa. Ustawa przedłuża obniżki podatków przeprowadzone przez niego w czasie pierwszej prezydentury w 2017 r., wprowadza nowe, a także zwiększa wydatki na wojsko i walkę z nielegalną imigracją.
Zdaniem krytyków zmiany zniszczą opiekę zdrowotną i jednocześnie zwiększą zadłużenie. Demokraci mówili wprost, że na cięciach podatkowych zyskają miliarderzy w USA.