Emerytura po zmarłym małżonku. ZUS może wypłacić, ale stawia warunek
Niewielu wie, ale ZUS wypłaca emerytury po zmarłych. Gdy umiera emeryt, wypłata jego świadczenia zostaje wstrzymana. Jest jednak szansa, by emerytura po zmarłym została wypłacona. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, że może stać się jednak tylko raz. Aby do tego doszło, należy spełnić szczególny warunek.
- ZUS może wypłacić emeryturę po zmarłym.
- Świadczenie dotyczy jedynie miesiąca, w którym umarł emeryt.
- Są trzy grupy uprawnionych do wypłaty emerytury po bliskim.
ZUS może wysłać świadczenie emerytalne w sytuacji, gdy beneficjent umiera. Po śmierci ustają wypłaty emerytury, jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przekazać ostatnią niewypłaconą emeryturę bliskim - współmałżonkowi czy dzieciom. Nazywa się to "wypłatą niezrealizowanego świadczenia".
Wypłacona już po śmierci emerytura podlega zwrotowi, choć jest jeden wyjątek. Emerytura wypłacona za miesiąc w którym nastąpił zgon może zostać zachowana przez bliskich. ZUS tłumaczy, że niezrealizowane świadczenie to takie, do którego emeryt miał prawo, a z którego nie skorzystał.
- Gdy ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie, ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone tzw. niezrealizowane świadczenie - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Wypłata niezrealizowanego świadczenia przysługuje także, gdy w momencie zgonu senior nie miał emerytury, ale przed śmiercią złożył wniosek o świadczenie, a decyzja nie zdążyła zostać wydana przed jego śmiercią. Co więcej, ZUS wskazuje, że także w przypadku osoby, która miała ustalone prawo do świadczenia i złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, ale jej zgon nastąpił przed decyzją, to nawet po śmierci ma ona prawo do pieniędzy w ramach niezrealizowanych świadczeń.
Uprawnieni do niezrealizowanego świadczenia są najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Wobec nich stawia się warunek mieszkania ze zmarłym emerytem, ale nie zawsze. Są trzy grupy osób uprawnionych do przejęcia ostatniej emerytury po zmarłym:
- współmałżonek i dzieci zamieszkujące ze zmarłym emerytem w jednym gospodarstwie domowym,
- współmałżonek i dzieci zamieszkujące w innym gospodarstwie domowym niż zmarły,
- inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub tacy, którzy utrzymywali zmarłego członka rodziny.
Aby otrzymać pieniądze po zmarłym bliskim konieczne jest złożenie wniosku. ZUS przypomina, że w tym celu należy zgłosić się z wnioskiem ENS, który znajdziemy w każdej placówce i na oficjalnej stronie internetowej. Ten dokument trzeba uzupełnić o kilka innych papierów:
- odpis aktu zgonu,
- odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa (zależnie, kto zgłasza się po świadczenie: dziecko czy współmałżonek),
- dokumenty lub inne dowody, które potwierdzają prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub utrzymywania zmarłego emeryta.
ZUS pozwala zgłosić się z takim wnioskiem przez 12 miesięcy od dnia śmierci emeryta. Termin może ulec wydłużeniu, jeśli złożono wniosek o dalsze prowadzenie postępowania w sprawie.