Euro w polskich sklepach

Po 1 maja w sklepach i urzędach będzie można płacić także w euro. Tego dnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych.

Nowe przepisy wprowadzają zezwolenie dewizowe na dokonywanie rozliczeń w euro oraz w innych walutach wymienialnych. Różnica pomiędzy obecnymi a nowymi przepisami polega na tym, że prawo dokonywania transakcji w walutach obcych oprócz - tak jak jest to obecnie - nierezydentów (osoby i firmy nie mające siedziby lub zameldowania w Polsce) będą mieli także rezydenci (osoby i firmy mające siedziby lub zameldowane w Polsce)

"Wszyscy nierezydenci mogą płacić w Polsce w walutach wymienialnych już od jakiś 10 lat, natomiast rozporządzenie wprowadza taką możliwość także dla rezydentów" - wyjaśnił Pyzel.

Reklama

Dodał, że nowe rozporządzenie dotyczy nie tylko euro, ale także innych walut wymienialnych takich jak np. dolar, funt brytyjski.

Warunkiem dokonywania rozliczenia w obcej walucie jest zgoda obydwu stron transakcji oraz wymóg, żeby chociaż jedną z nich była osobą fizyczną. "Prawnym środkiem płatniczym jest złotówka. Nadal jest obowiązek przyjmowania złotówki jako zapłaty i wierzyciel musi ją przyjąć, a jak nie przyjmuje - to sam popada w długi. Nie ma tego obowiązku w stosunku do euro. Jeżeli nie będzie zgody chociaż jednej ze stron to środkiem płatniczym pozostaje złotówka" - powiedział.

Według urzędnika dostosowanie rozliczeń do euro i innych walut jest skomplikowane i kosztowne, dlatego w urzędach, sklepach najprawdopodobniej będą przeważały rozliczenia w złotówkach.

"Euro będzie wprowadzane tam gdzie będzie się to opłacało. Sądzę, że nadal będzie to sporadycznie np. na bazarach i wszędzie tam gdzie nie ma kas fiskalnych, kart płatniczych, tam gdzie jest to transakcja z ręki do ręki" - dodał Pyzel.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polskie | sklepy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »