Reklama

Euroepejski Bank Centralny podjął decyzję, na którą czekał świat fiannsów

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian - wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto" - napisano w komunikacie.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów" - dodano.

Reklama

Rada Prezesów utrzymała gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów.

"Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia" - napisano.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz pozostawi bez zmian parametry skupu aktywów.

- - - - -

ECB nie zmienił stóp procentowych, inwestorzy czekają na Draghiego

Stopy procentowe w strefie euro pozostaną rekordowo niskie, zdecydował w czwartek Europejski Bank Centralny, jednocześnie nie zmieniając wartości programu skupu aktywów. Rynek walutowy czeka na konferencję prasową po posiedzeniu, która może rozstrzygnąć o losach euro.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) nie zmienił wysokości stóp procentowych w strefie euro, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,0 proc., a stopę depozytową na poziomie -0,40 proc. Pierwsza podwyżka spodziewana jest najwcześniej w 2019 roku.

Bank nie skorygował również prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów, pozostawiając jego wartość na poziomie 60 mld EUR miesięcznie.

Wyniki posiedzenia, jakkolwiek wpłynęły na skok zmienności na rynku walutowym, to nie wywołały silnych i trwałych zmian. O godzinie 13:50 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2480 zł, a EUR/USD 1,1976 dolara. W obu przypadkach euro dziś zyskuje na wartości. To na jakich poziomach obie pary zamkną dzień rozstrzygnie się po godzinie 14:30. Będzie to kluczowy moment na rynkach finansowych w dniu dzisiejszym. Zwłaszcza dla rynku walutowego.

O godzinie 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa ECB Mario Draghiego po dzisiejszym posiedzeniu. O ile w kwestii stóp procentowych rynek się zgadza, że pozostaną one rekordowo niskie minimum do końca 2018 roku, to już rozstrzygnięcia kwestii dotyczących programu skupu aktywów oczekuje się na dzisiejszej konferencji. Dominuje przekonanie, że w październiku zostanie ogłoszona redukcja tego programu. W tej sytuacji, dziś taki krok powinien zostać zasugerowany.

Dodatkowo istotne z punktu widzenia notowań euro będzie to, jak zmienią się prognozy inflacji i PKB dla strefy euro na lata 2017-2019 (prawdopodobna jest podwyżka prognoz wzrostu gospodarczego, przy braku lub nieznacznych korektach prognoz inflacji), a także czy Draghi odniesie się do obserwowanego w ostatnich miesiącach umocnienia wspólnej waluty.

Wyższe prognozy wzrostu gospodarczego w połączeniu z sugestiami zbliżającej się normalizacji polityki monetarnej w strefie euro będą stanowić wsparcie dla wspólnej waluty, wypychając kurs EUR/USD zdecydowanie powyżej 1,20 dolara, co może być wstępem do ruchu w okolice 1,22 dolara jeszcze przed posiedzeniem Fed (20 września). Dla EUR/PLN mogłoby to oznaczać powrót powyżej 4,26 zł, a następnie ruch w kierunku 4,30 zł.

Ewentualna słowa interwencja w celu osłabienia euro i równoczesny brak "jastrzębich" sygnałów ze strony ECB, wywoła natomiast realizację zysków na euro. Póki co jednak ten scenariusz jest mniej prawdopodobny.

Wcześniej Eurostat opublikował finalny odczyt danych nt. Produktu Krajowego Brutto (PKB) dla Strefy Euro. W II kwartale br. gospodarka przyspieszyła do 2,3 proc. rok do roku (R/R) z 2 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. To najlepszy wynik od 6 lat. Dla porównania, dynamika PKB była wyższa niż w USA (2,2 proc. R/R) i znacząco wyższa niż w Wielkiej Brytanii (1,7 proc. R/R).

Jeszcze lepiej radziła sobie cała Unia Europejska. Wzrost PKB wyniósł 2,4 proc. R/R wobec 2,1 proc. w I kwartale br. Na tym tle świetnie wypada Polska, która z dynamiką PKB na poziomie 4,4 proc. R/R (dane skorygowane o wpływ czynników sezonowych), plasuje się na 7. miejscu, za Rumunią (PKB 5,7 proc. R/R), Estonią (5,2 proc.), Słowenią (5,2 proc.), Łotwą (4,8 proc.), Czechami (4,7 proc.) i prawdopodobnie Maltą (dane nie zostały jeszcze opublikowane).

Rynek walutowy skupiony na posiedzeniu ECB pozostał obojętny na dane o PKB. Tak samo zostaną zignorowane, publikowane o godz. 14:30, cotygodniowe dane nt. liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA.

Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »