Europejska turystyka bliska powrotu do poziomów sprzed pandemii

​W 2022 r. turystyka w krajach Unii Europejskiej była bliska wyniku osiągniętego w 2019 r. - poinformował Eurostat. Łącznie w ubiegłym roku liczba udzielonych noclegów wyniosła 2,73 mld i była niższa o 5 proc. niż w roku, który poprzedzał wybuch pandemii koronawirusa. Ogólnoeuropejskim trendem jest wzrost popularności turystyki krajowej.

W całym 2022 r. liczba udzielonych noclegów przez obiekty turystyczne w krajach UE wyniosła 2,73 mld - wynika z raportu Eurostatu. Oznacza to wzrost o 49 proc. wobec danych za 2021 r. - wówczas 1,83 mld - oraz spadek o 5 proc. względem 2019 r. - wówczas 2,88 mld.  

Turystyka odzyskuje siły

Jak wskazują autorzy raportu, początek 2022 r. nadal wskazywał na znaczące spadki w korzystaniu z usług turystycznych względem 2019 r. W styczniu, w lutym oraz marcu odsetek wykupionych noclegów był niższy o kolejno 30, 20 i 17 proc.

Ożywienie zaczęło się w maju i trwało do końca roku, notując wyniki zbliżone do tych z 2019 r. - odsetek wahał się od -1 do -4 proc.

Reklama

Turystyka krajowa zyskała

Szczegółowe dane za 2022 r. wskazują na wzrost popularności turystyki krajowej - w ubiegłym roku liczba wykupionych noclegów przez obywateli danego państwa wyniosła 1,53 mld i była wyższa od tej z 2019 r. o 1 proc. - wówczas 1,51 mld. 

Największy wzrost popularności turystyki krajowej odnotowała Malta. Odsetek osób, które wybrały urlop we własnym kraju, był w 2022 roku o 39 proc. większy w porównaniu do 2019 r. Na podium w tej kategorii znalazły się także Cypr (35 proc.) oraz Słowenia (25 proc.).  

Liczba noclegów wykupionych przez turystów zza granicy w 2022 roku była o 12 proc. niższa niż trzy lata wcześniej. Widać to także w danych z poszczególnych państw, ponieważ jedynym krajem z dodatnim bilansem była w tym zestawieniu Dania (+4 proc.). Pozostałe kraje UE zanotowały same spadki, a największe dotknęły Łotwę (-45 proc.), Słowację (-40 proc.) oraz Litwę (-37 proc.). 

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | UE | Eurostat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »