Eurostat: Inflacja w strefie euro w lipcu wyniosła 1,6 proc.

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2013 r., w ujęciu rok do roku 1,6 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2013 r., w ujęciu rok do roku 1,6 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 1,6 proc. rdr.

W czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 1,6 proc.

- - - - -

CE: Dane o bezrobociu i inflacji eurostrefy wciąż słabe

Środowe dane Eurostatu o bezrobociu i inflacji w Eurolandzie ustawiają w odpowiedniej perspektywie wcześniejszą serię optymistycznych danych sugerujących ożywienie i przemawiają za dalszym wsparciem gospodarki eurostrefy przez EBC - sądzi Capital Economics.

Stopa bezrobocia w czerwcu obniżyła się do 12,1 proc. i była niższa od przewidywań 12,2 proc. Bezrobocie w 17. państwach Eurolandu zmniejszyło się w czerwcu o 24 tys. osób, co jest pierwszym spadkiem od kwietnia 2011 r. Może to sugerować, że poprawa niektórych wskaźników aktywności przekłada się na rynek pracy.

Reklama

Jak jednak zauważa ośrodek CE, poprawa jest głównie odzwierciedleniem oddolnej korekty wcześniejszych danych, a stopa bezrobocia jest wciąż rekordowo wysoka.

"W sytuacji, gdy skurczenie PKB Eurolandu w II kw. jest niemal pewne, za wcześnie, by przesądzać o zmianie trendu. W II kw. 2010 r., gdy bezrobocie zaczęło się obniżać gospodarka miała za sobą rok wzrostu" - zaznacza CE.

Ważniejsze od średniej stopy bezrobocia zdaniem Capital Economics są duże dysproporcje między poszczególnymi krajami - od 4,6 proc. w Austrii do 26,3 proc. w Hiszpanii. Świadczą o tym, że eurostrefa nie jest wewnętrznie zrównoważona.

Z kolei z danych Eurostatu o inflacji towarów i usług konsumpcyjnych (1,6 proc. rdr w lipcu zgodnie z oczekiwaniami) i bazowej (1,1 proc. rdr, co jest lekkim spadkiem w porównaniu z 1,2 proc. rdr), analitycy wyprowadzają wniosek, że podstawowa presja inflacyjna jest niska. Dodatkowo świadczy o tym to, że inflacja podstawowych artykułów sięgnęła ledwie 0,4 proc. rdr.

"Wciąż bardzo wysoka stopa bezrobocia w wielu państwach Siedemnastki i ogólnie niska inflacja są mocnym argumentem dla EBC do podtrzymania niepewnych oznak ożywienia przez politykę monetarną. Spodziewamy się, że prezes EBC Mario Draghi na czwartkowej konferencji prasowej potwierdzi możliwość dalszej redukcji stóp" - stwierdził CE w konkluzji.

Najważniejsza stopa procentowa EBC wynosi 0,5 proc. Po ostatnim posiedzeniu EBC z początkiem lipca Draghi powiedział, że stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym, rekordowo niskim poziomie w dłuższym czasie.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »