Fabryka Opla wstrzyma pracę do 2022 r. Przez brak części

Brak półprzewodników uderza w kolejne firmy motoryzacyjne. Opel zamknie swoją fabrykę w niemieckim Eisenach "do 2022 r.".

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rzecznik firmy potwierdził, że niemiecka fabryka Opla w Eisenach (Turyngia) przestanie pracować w przyszłym tygodniu - i pozostanie zamknięta "do początku 2022 r.".

- Cały przemysł motoryzacyjny musi sobie poradzić z bardzo trudną sytuacją. Zmagamy się z pandemią, ale i z ogólnoświatowym kryzysem na rynku półprzewodników - dodał rzecznik firmy.

Pracownicy z postojowym

Pracownikom w trakcie tych miesięcy ma być wypłacane postojowe - dodała firma. Producent aut przyznał, że "sytuacja jest wymagająca, więc koncern Stellantis (właściciel marki Opel - red.), musi się do niej dostosować".

Reklama

Przyczyną problemów Opla, ale i większości innych koncernów motoryzacyjnych, są opóźnienia z dostawami półprzewodników. To kluczowe elementy dla systemów elektronicznych samochodów, ale potrzebują ich też wytwórcy elektroniki. Wytwórcy z Azji nie wyrabiają się z dostawami przez problemy logistyczne - przez pandemię urwały się łańcuchy dostaw. Półprzewodniki nie dochodzą też na czas przez zwiększone zapotrzebowanie - w czasie pandemii bardzo dużo osób kupiło bowiem sprzęt elektroniczny, jak komputery, laptopy czy konsole.

Analitycy branży motoryzacyjnej szacują, że przez kryzys dostaw nie zostanie w tym roku wyprodukowanych nawet 7,7 mln aut. Firma Alix Partners szacuje straty branży na nawet 210 mld euro.

(AFP, mat), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: półprzewodniki | kryzys półprzewodnikowy | Opel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »