Fed po raz trzeci z rzędu podnosi stopy procentowe! To jeszcze nie koniec podwyżek

Stopy procentowe w USA po raz kolejny w górę. Fed zdecydował się na podwyżkę o 75 punktów bazowych (0,75 proc.). Przedział dla głównej stopy proc. wynosi 3,0-3,25 proc. - najwyżej od 14 lat. Eurodolar po decyzji Fed spada o ponad 1,3 proc. do poziomu 0,983. Za dolara trzeba płacić 4,86 złotego po godzinie 20.

We wrześniu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 4,4 proc. na koniec '22, 4,6 proc. na koniec '23, 3,9 proc. na koniec '24 i 2,9 proc. na koniec '25. W czerwcu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 3,4 proc. na koniec 2022 r., 3,8 proc. na koniec 2023 r. i 3,4 proc. na koniec 2024 r.

FOMC pokazał dzisiaj także nową projekcję inflacji, PKB i bezrobocia.

Wynika z niej, że PKB wyniesie w tym roku 0,1-0,3 proc. (wobec 1,5-1,9 proc. w projekcji z czerwca). W 2023 r. zakres określono na 0,5-1,5 proc. a na 2024 r. - 1,4-2 proc.

Inflacja PCE w tym roku wyniesie 5,3-5,7 proc. (5-5,3 proc. wg projekcji czerwcowej). W 2023 r. dynamika cen ma sięgnąć 2,6-3,5 proc. a w 2024 r. 2,1-2,6 proc. Cel inflacyjny Fed to 2 proc.

Reklama

Jerome Powell: Celem jest przywrócenie inflacji do 2 proc.

- Polityka monetarna przesuwa się do poziomu, który będzie wystarczająco restrykcyjny, aby przywrócić inflację do 2 proc. - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

- Będziemy szukać przekonujących dowodów na to, że inflacja spada do celu 2 proc. Przewidujemy, że dalszy wzrost zakresu docelowego dla funduszy federalnych będzie odpowiedni. Tempo tych podwyżek będzie nadal zależeć od napływających danych i ewoluujących perspektyw gospodarki. Dzięki dzisiejszym działaniu podnieśliśmy stopy procentowe o trzy punkty procentowe w tym roku. W pewnym momencie, w miarę zaostrzania polityki monetarnej, właściwe będzie spowolnienie tempa wzrostu stóp proc., by ocenić, w jaki sposób nasze korekty polityki wpływają na gospodarkę - wskazywał prezes Fedu.

- Będziemy nadal podejmować nasze decyzje, spotykając się i komunikując nasze myślenie tak wyraźnie, jak to możliwe. Przywrócenie stabilności cen będzie wymagało utrzymania restrykcyjnego nastawienia polityki przez pewien czas. Historyczne zapisy silnie ostrzegają przed przedwczesnym rozluźnianiem polityki - dodał.

Rynek oczekiwał podwyżki stóp w USA

Analitycy ING Banku Śląskiego dzisiaj rano (na długo przed dzisiejszą decyzją) nie mieli wątpliwości, że czeka nas spora podwyżka stóp procentowych w USA.

"Spodziewamy się, że FOMC zdecyduje się podnieść stopy o kolejne 75 punktów bazowych po raz trzeci z rzędu. Tyle zakłada też konsensus" - napisali w dzisiejszym raporcie. "Stawki rynku pieniężnego wyceniają nawet pewne szanse na 100 punktów bazowych podwyżki - dodali analitycy ING.

Wyjaśnili, że inflacja w USA pozostaje uporczywie wysoka, co pokazało ostatnie zaskoczenie danymi za sierpień. Wzrost cen rozlewa się też na szereg kategorii, co uwidocznił kolejny wzrost inflacji bazowej.

"Dlatego nie wykluczamy, że na kolejnych posiedzeniach (listopad i grudzień) Fed może zdecydować się na bardziej j agresywne podwyżki stóp niż zakładaliśmy dotychczas (odpowiednio 50 i 25pb). W konsekwencji w zależności od zaprezentowanej retoryki Fed możemy zdecydować się na podniesienie oczekiwanego docelowego poziomu stóp Fed z 3,75-4 proc. na 4,25-4,5 proc." - stwierdzili eksperci ING.

Także Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, nie miał wątpliwości, że stopy procentowe w USA zostaną podniesione. "Ostatnie dane o inflacji sugerujące uporczywość i powolne wygasanie presji cenowej zrodziły spekulacje, że Fed może zdecydować się na ruch stóp w górę o pełny punkt procentowy. Na drodze takiej decyzji nie stoi rozgrzany rynek pracy nieprzerwanie znajdujący się w wyśmienitej kondycji - zwrócił uwagę Sawicki.

Dodajmy, że ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekiwali, że stopy proc. wzrosną o 75 punktów bazowych. Jednak 2 z 96 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg spodziewało się podwyżki kosztu pieniądza w USA o cały pkt proc.

Złoty słabł w oczekiwaniu na decyzję Fed

Rynek walutowy pozostawał dzisiaj pod wpływem dwóch istotnych czynników. Pierwszym było oczywiście wystąpienie prezydenta Putina, które można odczytywać jako zapowiedź eskalacji agresji na Ukrainę.

"Kolejnym istotnym czynnikiem było znaczące umocnienie dolara w oczekiwaniu na wynik dzisiejszego posiedzenia Fed, co ma miejsce przy wzroście oczekiwań co do poziomu przyszłych stóp procentowych w USA" - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Zdaniem ekonomisty, istnieje ryzyko, że na środowym posiedzeniu Fed zdecyduje się na ostrzejszą podwyżkę stóp niż zakładane przez rynek 75 bp., w co jednak on nie wierzy. 

Stopy w USA pozostają w cyklu podwyżek

Przypomnijmy, że podczas poprzedniego, lipcowego posiedzenia Fed zapadła decyzja o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych (w sierpniu nie było posiedzenia).

Fed podniósł w lipcu główną stopę procentową w USA do przedziału 2,25-2,50 proc. Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe. Jerome Powell (szef Fedu) na konferencji prasowej ostrzegł, że Fed nadal będzie ostro podnosić stopy, jeśli inflacja utrzymywać się będzie na obecnym wysokim poziomie.

USD/PLN

4,0311 -0,0409 -1,00% akt.: 05.12.2024, 22:24
  • Kurs kupna 4,0303
  • Kurs sprzedaży 4,0318
  • Max 4,0727
  • Min 4,0236
  • Kurs średni 4,0311
  • Kurs odniesienia 4,0720
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

EUR/USD

1,0587 0,0076 0,72% akt.: 05.12.2024, 22:24
  • Kurs kupna 1,0586
  • Kurs sprzedaży 1,0587
  • Max 1,0589
  • Min 1,0508
  • Kurs średni 1,0587
  • Kurs odniesienia 1,0511
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | FOMC | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »