Festiwal Bomba Megabitowa: Jaki powinien być biznes przyszłości?

W ramach Festiwalu Bomba Megabitowa pod patronatem ING Banku Śląskiego zorganizowano Stół Odpowiedzialnego Biznesu. Jakich rekomendacji udzielili eksperci w kontekście ESG?

Prezentacja partnera

W dniach 5-12 września w Krakowie odbyła się druga edycja Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa - imprezy łączącej kulturę, technologię i naukę. Tegoroczna edycja została poświęcona tematyce kryzysu klimatycznego. Wydarzeniu towarzyszyły spotkania z artystami, przedsiębiorcami, innowatorami, naukowcami i publicystami. Nowym elementem tegorocznej edycji Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa były Okrągłe Stoły Klimatyczne z udziałem przedstawicieli strony rządowej i biznesowej, akademickiej oraz aktywistów zaangażowanych w działania prospołeczne i proekologiczne. Partnerem strategicznym festiwalu został ING Bank Śląski, który jako aktywny uczestnik Okrągłych Stołów wypracował razem z gośćmi rekomendacje w dwóch obszarach: energetyki - z udziałem Kazimierza Rajczyka z Departamentu Energii oraz odpowiedzialnego biznesu - z udziałem Małgorzaty Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer w ING Banku Śląskim.

Podsumowaniem okrągłego stołu "Biznes i Odpowiedzialność było wystąpienie dr Alicji Pawłowskiej-Piorun z Centrum Eksperckiego ESG Innowacje ING Banku Śląskiego. Warto wspomnieć, że instytucja zajęła 1. miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2022 oraz zyskała nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes.

- ING Bank Śląski aktywnie działa w ramach swojej Deklaracji Ekologicznej, chce wspierać inicjatywy dbające o ochronę środowiska. Realizujemy naszą strategię biznesową w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Wiemy, że od dzisiejszych decyzji i działań zależy, jak będzie wyglądał świat jutra i jaką rzeczywistość zastaną następne pokolenia. Dlatego chcemy również mieć na to wpływ i wykorzystywać swoje możliwości w słusznej sprawie. W centrum działań banku zawsze byli i są ludzie, a teraz również wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Dlatego Festiwal Przyszłości i debaty okrągłego stołu to dla nas świetna okazja do podzielenia się wiedzą oraz dobrymi praktykami - zaznacza Małgorzata Jarczyk-Zuber, szefowa Centrum Eksperckiego ESG Innowacje w ING Banku Śląskim, uczestnicząca w obradach Okrągłego Stołu "Biznes i Odpowiedzialność".

Transformacja klimatyczna jak transformacja gospodarcza


Alicja Pawłowska-Piorun porównała to, co musi się wydarzyć do mitycznego 2050 roku do transformacji ustrojowej i gospodarczej lat 90. w Polsce. - Czy wtedy myśleliśmy, że będziemy tu, gdzie jesteśmy? Że osiągniemy to, co osiągniemy? Raczej nie. Czy wszystko się udało? Oczywiście, że nie, ale włożony wysiłek i praca - ważne, inspirujące i pchające do przodu  - powiedziała Pawłowska-Piorun, podkreślając rolę wysiłku włożonego w zmianę.

Podsumowanie okrągłych stołów


Mnogość pomysłów zaskoczyła uczestników dyskusji. - Uznaliśmy, że to, o czym rozmawialiśmy wiele godzin ogniskuje się wokół trzech kierunkowskazów: wartości, które nazwaliśmy uczciwością, edukacją i współpracą - podkreśliła,  zaznaczając, że rekomendacje wszystkich stołów nie są objęte terminem ważności, stanowią natomiast uniwersalny fundament działań i zestaw najlepszych praktyk na przyszłe lata. Łączy je także przekonanie, że kluczowa - nie tylko w biznesie - jest i będzie odwaga do bycia odpowiedzialnym.

- ESG zdaniem wielu odpowiada na wyzwania tu i teraz. Trzeba myśleć w dalszej perspektywie - i tu niezbędne jest połączenie innowacji i ESG - tak jak robimy to w ING. Dyskusja podczas okrągłego stołu "Biznes i Odpowiedzialność" pokazała, że wyzwania dotyczące ESG są wspólne dla wszystkich - od banków poprzez platformy sprzedażowe, aż po firmy technologiczne. Zrównoważony rozwój jest wyzwaniem i odpowiedzialnością nas wszystkich. To nie miejsce na konkurencję, tylko na współdziałanie ponad sektorami - podkreśliła Alicja Pawłowska-Piorun z Centrum Eksperckiego ESG Innowacje ING Banku Śląskiego.

Rekomendacje


Pierwszą z nich jest zmiana sposobu myślenia i podejścia do biznesu - zamiast krótkookresowych planów i ocen, długoterminowe strategie, które uwzględniają wszystkie obszary działalności - czyli ESG. W ramach uczciwości biznesu zaleca także ograniczenie ilości zbędnych produktów, w tym przedłużenie ich żywotności i nastawienie na naprawialność oraz przeniesienie odpowiedzialności na cały cykl życia produktów.

Należy także zadbać o odpowiednią edukację konsumenta, aby podejmował bardziej zielone i świadome wybory, a także zwracał uwagę na zjawisko greenwashingu.

- ESG to trzy obszary, obecnie skupiamy się i mierzymy przede wszystkim "E". Wyzwania społeczne zasługują na nie mniejsze zainteresowanie, szczególnie w czasach wojny i niepewności gospodarczej.

Podobnie jak wyzwania regulacyjne, które również niosą ze sobą wiele niepewności dla zachowania ładu korporacyjnego. Dlatego właśnie powinniśmy edukować i uświadamiać wartość działań w obszarze S i G - podkreśla Alicja Pawłowska-Piorun.

Ponadto liczy się wspólna strategia, która powinna opierać się na wskaźnikach zrównoważonego rozwoju oraz wzajemnej współpracy sektorowej i poza sektorowej. Zmiana wymaga partnerstw i aktywistów wśród biznesu. To czas na zastanowienie się, jak jeszcze można wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Bo przyszłość to nasza wspólna odpowiedzialność.

Prezentacja partnera

materiały prasowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »