Fikcyjne faktury na 122 mln zł. Rozbito grupę wyłudzającą VAT

CBA i KAS zatrzymały podejrzanych o udział w grupie zajmującej się wystawianiem tzw. pustych faktur. Ich wartość sięgnęła 122 mln złotych, a fikcyjne faktury miały potwierdzać rzekome transakcje w handlu stalą.

Funkcjonariusze CBA i KAS na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w grupie, która wystawiła 5,5 tys. pustych faktur na 122 mln zł w handlu stalą. Wśród zatrzymanych jest poznański przedsiębiorca, który był organizatorem tego procederu.

CBA zatrzymało "przedsiębiorców" z Wielkopolski

Zespół prasowy CBA poinformował, że do zatrzymań doszło w Wielkopolsce. "Zatrzymani utworzyli grupę, która pozorowała działalność handlową i usługową, wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT oraz posługiwała się nierzetelnymi fakturami" - przekazało CBA.

"Grupa działała w latach 2017-2022 tworząc sieć firm, zajmujących się wystawianiem 'pustych' faktur. Działalność sieci firm miała charakter fikcyjny, niezbędny do tworzenia transakcji handlowych stalą i materiałami budowlanymi, a także działalności usługowej - dodało Biuro w komunikacie. 

Reklama

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska przekazała, że w trakcie akcji funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z działalnością grupy przestępczej. Podczas niej śledczy zabezpieczyli dokumentację księgową.

KAS prowadzi ponad 50 kontroli w związku z wykrytym oszustwem

- Mazowiecka KAS prowadzi ponad 50 kontroli celno-skarbowych w firmach związanych z wykrytym oszustwem. Dzięki kontrolom odzyskaliśmy blisko 4 mln zł, zabezpieczyliśmy rachunki bankowe i mienie podejrzanych za ponad 4 milionów złotych - podała rzeczniczka szefa KAS.

Zatrzymani w tej sprawie zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. 

- Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej nadzoruje śledztwo przeciwko poznańskiemu przedsiębiorcy, który w latach 2017-2022 wystawił 5,5 tysiąca poświadczających nieprawdę faktur kosztowych na kwotę 122 milionów złotych - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

- Faktury te zostały następnie nabyte przez kolejnych 156 podmiotów gospodarczych. Nabywcy faktur pomniejszali w oparciu o powyższe faktury należny podatek. Wystawiający puste faktury dostarczał faktury "klientom" osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pobierając przy tym kilkuprocentową prowizję od wartości netto faktury - przekazał prokurator.

Wśród zatrzymanych jest m.in. 52-letni organizator procederu, a także osoby, na które zakładane były podmioty wystawiające fikcyjne faktury. 

- Przestępstwa zarzucane podejrzanym to wystawianie poświadczających nieprawdę faktur, czyli tzw. zbrodnia vatowska oraz przedkładanie faktur oraz nierzetelnych deklaracji podatkowych - podał Marcin Saduś.

Zbrodnie vatowskie? Padły poważne zarzuty

- Wobec czterech kluczowych podejrzanych, którym zarzucono m.in. dopuszczenie się zbrodni vatowskich, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora. Wobec pozostałych czterech podejrzanych, którzy w części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych - wskazał.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi od roku do ośmiu lat więzienia, przy czym w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich - kary do 25 lat pozbawienia wolności.

- Śledztwo ma charakter wielowątkowy, a w najbliższych tygodniach planowane są kolejne zatrzymania - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: karuzela VAT | wyłudzanie VAT | KAS | CBA | pranie brudnych pieniędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »