"Financial Times" o zapowiedziach "pożegnania z neoliberalizmem" w Polsce

Wolnorynkowa gospodarka dobrze służyła Polsce, a kraj w krótkim czasie nadrobił ogromne zapóźnienia. Dlatego zapowiedź "pożegnania z neoliberalizmem" złożona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego wywołała zrozumiałe zaniepokojenie - pisze "Financial Times".

Jak zauważa "FT" w piątkowym artykule redakcyjnym, międzynarodowi partnerzy i inwestorzy obawiają się, że decydując się na "bardziej nacjonalistyczne, zdominowane przez państwo podejście, Polska może powtórzyć błędy Węgier i zniszczyć biznesowy klimat - oraz wzrost".

Londyńska gazeta odnotowuje, że Warszawa nie jest na drodze do porzucenia gospodarki rynkowej i powrotu do centralnego planowania, a zamiarem Morawieckiego jest "przywrócenie równowagi gospodarki, poprzez zmniejszenie głębokiej zależności od zagranicznego kapitału", a także pobudzenie polskiej konkurencyjności na świecie i innowacyjności.

Reklama

Dziennik zauważa, że są to "uzasadnione cele, gdy Polska wkracza w drugi etap postkomunistycznego rozwoju". Ocenia przy tym, że napływ do Polski zagranicznych inwestorów podczas prywatyzacji lat 90. XX wieku przyczynił się do szybkiej modernizacji, co pozwoliło uniknąć utworzenia klasy rodzimych oligarchów w stylu rosyjskim, ale doprowadziło do dominacji zagranicznych inwestorów w niektórych sektorach, głównie bankowym.

Jednak - ostrzega "FT" - aby zwiększyć udział swej własności w sektorze bankowym i poza nim, Polska nie powinna iść za przykładem Węgier, których premier Viktor Orban nałożył "podatki kryzysowe" na sektory handlowy, telekomunikacyjny i energetyczny.

"Financial Times" odnotowuje, że Warszawa planuje wprowadzenie podatku od handlu i już wprowadziła bankowy, ale po ostrzeżeniach ze strony regulatorów przed możliwością kryzysu bankowego prezydent Andrzej Duda ostatecznie zasygnalizował modyfikację planów pomocy osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich.

"Aby wzmocnić krajowe inwestycje w nowe firmy, Warszawa nie powinna nakładać ograniczeń na zagraniczne banki, lecz skoncentrować się na rozwijaniu lokalnej infrastruktury kapitałowej" - pisze dziennik. Sugeruje, że Polska "powinna pójść za pokryzysowym przykładem Wielkiej Brytanii, obniżając ograniczenia wstępne dla nowych krajowych banków".

"Przyjęcie nadmiernie nacjonalistycznego i interwencjonistycznego podejścia i odwrót od reguł szerszego rynku naraziłyby na szwank zadziwiający polski rozwój. Zwiększyłoby to groźbę utknięcia w +pułapce średniego dochodu+, czego Polska chce uniknąć, i wstrzymało zbliżanie się do zachodniej Europy" - ostrzega dziennik.

"Financial Times" dodaje, że "byłaby to tragedia nie tylko dla Polaków", ale także "porażka całego postkomunistycznego regionu, dla którego Polska była symbolem sukcesu".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: „Financial Times”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »