Firmy energochłonne zawnioskowały o ponad 3,8 mld zł wsparcia

Firmy energochłonne złożyły wnioski na ponad 3,8 mld zł finansowego wsparcia - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Najwięcej, bo 151 wniosków, złożyły duże firmy. Przedsiębiorstwa najczęściej zwracały się o pomoc w wysokości do 4 mln euro.

Na początku lutego uruchomiono nabór wniosków dla firm z sektorów energochłonnych. Program związany był z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. Został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Przedsiębiorstwa energochłonne mogły składać wnioski do 22 lutego.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest operatorem programu, poinformował, że złożono w sumie 234 wnioski. Zidentyfikowano 7 duplikatów. 

Reklama

Kto starał się o wsparcie?

O pomoc finansową wnioskowały głównie duże przedsiębiorstwa (151). Ponadto wnioski złożyło 66 średnich firm, 15 małych i dwa mikroprzedsiębiorstwa.

Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro. Najwięcej wniosków, 179, dotyczyło pomocy bazowej w wysokości do 4 mln euro. W 55 wnioskach zawnioskowano o wsparcie do 50 mln euro.

NFOŚiGW poinformował ponadto, że firmy zawnioskowały w sumie o wsparcie w wysokości 3 835 701 883,07 zł. Budżet programu  wynosił 5 mld zł.

Fundusz wyjaśnił, że ocena wniosków - wraz z etapem uzupełnień - będzie trwała do 14 dni. "W tym terminie zostaną zawarte również umowy o dofinansowanie. Płatności są przewidziane w terminie do 10 dni od zawarcia umów o dofinansowanie" - dodano. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NFOŚiGW | energia | ceny energii | wysokie ceny energii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »