Firmy mają szansę na 19 proc. podatek

Podatek CIT powinien wynosić od przyszłego roku 19 proc. - stwierdził Jerzy Hausner na spotkaniu z przedsiębiorcami. Propozycja ta spotkała się z aplauzem przedstawicieli firm. Wątpią oni jednak, czy uda się tę propozycję przeforsować w toku dalszych ustaleń rządowych.

Podatek CIT powinien wynosić od przyszłego roku 19 proc. - stwierdził Jerzy Hausner na spotkaniu z przedsiębiorcami. Propozycja ta spotkała się z aplauzem przedstawicieli firm. Wątpią oni jednak, czy uda się tę propozycję przeforsować w toku dalszych ustaleń rządowych.

Podatek CIT wynosi obecnie 27 proc. Zdaniem Jerzego Hausnera, ministra gospodarki i pracy, obniżenie od 2004 r. tego podatku do 19 proc. może pomóc w osiągnięciu wzrostu gospodarczego (PKB) na poziomie 5 proc.

- Aby polska gospodarka mogła rozwijać się w szybkim tempie, należy obniżyć podatki płacone przez przedsiębiorstwa i ograniczyć biurokracje - powiedział Jerzy Hausner.

Zastrzegł jednak, że obniżenie CIT do 19 proc. jest tylko pewną propozycją, która musi zostać jeszcze zaakceptowana przez rząd. Nie krył jednak tego, że rozwiązanie takie były by najlepsze w drodze do większego wzrostu PKB.

Reklama

- Jeżeli nie osiągniemy 5-proc. PKB w 2004 r., bardzo trudno będzie rozwiązać inne ważne problemy. Nie będzie przyrostu miejsc pracy, wzrośnie także deficyt budżetowy. Czasu nie mamy za wiele. Dlatego zmiany blokujące rozwój przedsiębiorczości należy wprowadzać jak najszybciej - dodawał Jerzy Hausner.

Stopy za wysokie

Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego z Citibanku Handlowego, za mało zwraca się uwagę na politykę monetarną. To ona jest jednym z głównych powodów hamujących rozwój wielu firm.

- Wysokie stopy procentowe powodują, że nie przyrasta portfel kredytów w bankach. Coraz mniej firm jest w stanie sprostać wymaganiom instytucji kredytujących. Zawęża to dramatycznie ekspansję wielu przedsiębiorstw - mówił Ceazary Stypułkowski.

Minister gospodarki i pracy przyznał, że jest przestrzeń do zmiany polityki pieniężnej.

- Ta Rada Polityki Pieniężnej w tym składzie nie przyzna się do popełnionego błędu. Obniżanie stóp procentowych w tej chwili nie przyczyni się już do przełomu w gospodarce. Nie da takiego efektu, jaki dałoby kilkanaście miesięcy temu, gdyby stopy procentowe były redukowane skokowo. Dlatego należy skupić się na innych rozwiązaniach, które mogą wpłynąć na kondycję przedsiębiorstw - odpowiadał minister.

Kolejnym elementem, który według ministerstwa gospodarki może pobudzić popyt, dotyczy podatku PIT.

- Uważam, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku, przy 19-proc. progu, może przyczynić się do zwiększenia popytu. Otrzymałem także wstępną zgodę OPZZ na zamrożenie wynagrodzeń i transferów socjalnych na dwa lata przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń podatkowych - mówił Jerzy Hausner.

Przedsiębiorcy propozycje resortu gospodarki uznali za bardzo interesujące i potrzebne. Obawiają się jednak, czy ministrowi uda się przeforsować program w takim kształcie.

Mój najlepszy

Wątpliwości, który program jest lepszy, nie ma natomiast Grzegorz Kołodko, minister finansów. Program naprawy finansów publicznych jego autorstwa może jednak doprowadzić do kolejnego kryzysu politycznego.

- Gdy rząd przyjmie ten program, na co liczę, zacznie się druga część - przeprowadzenie przez parlament. Dlatego moją polityką jest zero tolerancji, żadnych ulg i zwolnień, żadnych indeksacji - mówi Grzegorz Kołodko.

Minister finansów proponuje w m.in. likwidację wszystkich ulg i zwolnień podatkowych, likwidację indeksacji oraz obniżenie podatku od osób prawnych z 27 proc. do 24 proc.

Zdaniem Jerzego Hausnera, środkiem pobudzającym wzrost gospodarczy powinna być znacznie głębsza redukcja stawki CIT. Nie zamierza również godzić się na likwidację waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: obniżenie | podatek | PKB | minister | uda | 19+ | firmy | CIT | Jerzy Hausner | podatek CIT | proca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »