Reklama

Firmy notują najgorsze wyniki od dekady. To dopiero początek

Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno - piszą wiadomoscihandlowe.pl. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji - mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak wynika z informacji Monitora Sądowego i Gospodarczego w październiku tego roku wniosek o niewypłacalność zgłosiło ponad 140 firm. Od początku roku ta liczba przekroczyła już tysiąc. - Jeżeli jedna firma ogłasza niewypłacalność, to znaczy, że dziesięć mniejszych mogło upaść po cichu - wyjaśnia Małgorzata Marczulewska, prezes Grupy Averto, windykator.

Dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przyznaje, że informacja o wzroście liczby bankructw oraz ogłoszonych niewypłacalności nie jest żadnym zaskoczeniem.

Reklama

Drugi lockdown, który obserwujemy od października, tylko "poprawi" statystyki przedstawione przez Monitor Gospodarczy. Jak mówi ekspert Izby, wiele wskazuje na to, że większość firm spośród tysiąca, które ogłosiły niewypłacalność, w tarapaty finansowe popadła wiosną, a jesień była tylko przysłowiowym gwoździem do trumny.

- Nie zamyka się gospodarki lub jej części, gdy nie ma się pieniędzy! Coraz większe kłopoty występują w transporcie oraz w sektorze hotelarstwa i gastronomii, czy branży rozrywkowej. Spowolnienie także odczuwalne jest w sektorze budownictwa. Jak wskazują najnowsze dane produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 1,6 proc. rok do roku. To już kolejny kwartał na minusie. To oznacza nic innego jak głęboki kryzys i efekt kuli śnieżnej. Kuli, która się toczy i powoli nabiera rozpędu. Tutaj potrzeba zdecydowanych działań ponad podziałami, by ratować gospodarkę. Dodatkowo bardzo wysoka inflacja i osłabiający się złoty osłabiają aktywność konsumencką. Konsumpcji nie sprzyja też dalsze przedłużenie części obostrzeń, w tym dalsze zamrożenie turystyki. Chociażby już dziś wiemy, że ferii zimowych nie będzie - komentuje dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Przyjęta przez rząd tarcza 6.0 nie jest wystarczająca i pomija wiele branż. Jest niekompletna i nie jest w stanie zapobiec upadkom wielu firm, a co za tym idzie wzrostowi bezrobocia. To samonapędzająca się spirala. Rząd w sposób miękki zamyka firmy, pozwala im działać, ale nakłada takie ograniczenia, że ta działalność jest nieopłacalna. Jeśli chcemy zapobiec fali upadłości, to zamykając poszczególne branże, państwo powinno zagwarantować środki na ochronę miejsc pracy i koszty stałe - dodaje.

Jako Północna Izba Gospodarcza zgłaszamy nasze postulaty przedstawicielom władz państwowych i aktywnie lobbujemy na rzecz rozsądnych działań antykryzysowych w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
 
Statystyki dotyczące niewypłacalności zaprezentowane przez Monitor Gospodarczy mogą wydawać się nie tak złe. Tysiąc upadłości w niecały rok w czasach kryzysu? Brzmi nawet pokrzepiająco.

Prezes Grupy Averto, jednej z największych w regionie firm windykacyjnych, przekonuje: - Nic bardziej mylnego.

- Niewypłacalność ogłaszana jest zwykle przez dużą firmę, w której interesie jest wejście np. w układ zbiorowy z wierzycielami. Należy założyć, że na jedną firmę, która ogłosiła niewypłacalność przypada dziesięć mniejszych podmiotów, które nie dostawały wynagrodzenia za pracę lub za towar. Ile z nich upadnie? Większość, ale to będą upadki w ciszy, zwykle nawet nieujmowane w statystykach gospodarczych. Jestem przekonana, że skala bankructw będzie rosła - mówi prezes Grupy Averto Małgorzata Marczulewska.

Kiedy więc mówimy o niewypłacalności? - Kiedy bieżące zobowiązania przewyższają znacząco przychody i jest to sytuacja niewynikająca z incydentalnego kryzysu - dodaje.

Jakie firmy mają największy problem z niewypłacalnością? Eksperci wskazują dwie branże: - Budownictwo i turystyka. To branże kryzysowe obecnie. Budownictwo nadal ma przyzwoitą koniunkturę, ale jeżeli dojdzie tutaj do jakiejś wyrwy, np. upadku dewelopera, to straty odczuwalne są również u dostawców materiałów budowlanych czy w firmach, które bezpośrednio zajmują się prowadzeniem inwestycji. W budownictwie siatka zależności jest najściślej ze sobą powiązana - wyjaśnia Katarzyna Michalska.

- Podobnie jest z turystyką. Hotele, usługi wellness, gastronomia, touroperatorzy, firmy transportowe, kiedy jeden element układanki się przewróci, to tracą wszyscy. Zgłosiła się do nas firma zajmująca się dzierżawieniem powierzchni w hotelach pod usługi kosmetyczne. Ich lockdown nie dotyczy, ale kto będzie korzystał z masaży i zabiegów piękności w pustym hotelu? Mamy do czynienia z poważnym kryzysem gospodarczym i nie należy go ignorować - mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy.
 
- Sposobem na niewypłacalność może być uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Cieszy się ono wielkim zainteresowaniem i mamy już pozytywne przykłady uratowanych firm, które znajdowały się w poważnych tarapatach. "Wyjście na prostą" jest możliwe, ale nie jest łatwe - dodaje Michalska.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »