Firmy z USA wrócą do Rosji? Człowiek Putina: To możliwe
Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) Kiriłł Dmitrijew przekazał w środę, że oczekuje, iż wiele amerykańskich firm wznowi swoją działalność w Rosji już w drugim kwartale 2025 r. Pogłębienie relacji gospodarczych było jednym z tematów wtorkowych rozmów Rosjan z Amerykanami w Rijadzie.
Informację o oczekiwaniach Kiriłła Dmitrijewa w zakresie powrotu firm z USA do Rosji podała Agencja Reutera. Zwraca ona uwagę, że odkąd Zachód nałożył sankcje na Rosję, a część korporacji wycofała się z działalności w tym kraju, lokalne przedsiębiorstwa przejęły część rynku kontrolowaną dotychczas przez firmy europejskie i amerykańskie.
Dmitrijew zaznaczył, że proces powrotu amerykańskich firm na rosyjski rynek nie będzie łatwy, ponieważ cześć nisz jest już zajęta. Szef RFPI był obecny w Rijadzie, ale nie znalazł się w składzie oficjalnej delegacji Rosji.
Spotkanie w Arabii Saudyjskiej było pierwszym na tak wysokim szczeblu od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a zatem od 24 lutego 2022 r. Po 20 stycznia, czyli inauguracji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, strona amerykańska podjęła rozmowy z Rosją, aby doprowadzić do końca wojny, co kandydat Republikanów obiecał jeszcze podczas kampanii wyborczej.
Przeczytaj także: Trump szykuje nowe cła. Obejmą m.in. leki i samochody
Wtorkowe spotkanie USA-Rosja w Rijadzie trwało 4,5 godziny. Po stronie amerykańskiej uczestniczyli w nim sekretarz stanu Marco Rubio, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz i specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff, zajmujący się również kontaktami z Rosją. Przy stole negocjacyjnym po stronie rosyjskiej zasiedli szef MSZ Siergiej Ławrow i doradca Putina ds. polityki międzynarodowej Jurij Uszakow.
Sekretarz stanu poinformował, że USA i Rosja zgodziły się co do czterech kwestii: ustalenia mechanizmu konsultacji, by zająć się spornymi kwestiami w stosunkach dwustronnych i przywrócić pełną działalność ambasad, powołania zespołów negocjatorów w celu dalszych rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie, zainicjowania negocjacji na wysokim szczeblu, by "rozpocząć dyskusję, przemyślenie i zbadanie zarówno współpracy geopolitycznej, jak i gospodarczej, która mogłaby nastąpić po zakończeniu konfliktu na Ukrainie" oraz kontynuowania zaangażowania obydwu stron w poprawę dwustronnych relacji.