FOMC nie zaskakuje, w centrum uwagi nadal Cypr

Wczoraj odbyło się wyczekiwane w tym tygodniu posiedzenie Komitetu Federalnego Otwartego Rynku w USA, po nim zaś konferencja prasowa Szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke. Zgodnie z oczekiwaniami FOMC nie zmienił stóp procentowych, utrzymując przedział 0,0-0,25 proc. i dodając , że utrzyma niskie stopy procentowe do momentu osiągnięcia zakładanych celów, tj. gdy bezrobocie spadnie poniżej 6,5 proc., a inflacja prognozowana na kolejne 1-2 lata nie przekroczy 2,5 proc.

Wczoraj odbyło się wyczekiwane w tym tygodniu posiedzenie Komitetu Federalnego Otwartego Rynku w  USA, po nim zaś konferencja prasowa Szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke. Zgodnie z oczekiwaniami FOMC nie zmienił stóp procentowych, utrzymując przedział 0,0-0,25 proc. i dodając , że utrzyma niskie stopy procentowe do momentu osiągnięcia zakładanych celów, tj. gdy bezrobocie spadnie poniżej 6,5 proc., a inflacja prognozowana na kolejne 1-2 lata nie przekroczy 2,5 proc.

Komitet potwierdził również, że w ramach programu QE3 (luzowania ilościowego) Fed nadal będzie skupował aktywa o wartości 85 mld USD miesięcznie. Okazuje się też, że większość członków FOMC uważa, iż QE znacząco wspiera gospodarkę.

Podczas dzisiejszej sesji na pierwszym planie nadal będzie się znajdował Cypr, gdzie poza bankami w czwartek i piątek pozostanie zamknięta również giełda. Poniedziałek w tym kraju jest dniem wolnym, więc najwcześniej instytucje te będą otwarte we wtorek. Dziś prezydent Cypru Nicos Anastasiades spotka się z liderami politycznymi, żeby dyskutować na temat alternatywnego planu, który ma uratować Cypr przed bankructwem. Przypomnijmy, że rząd w Nikozji musi znaleźć 5,8 mld euro, abym otrzymać 10 mld pomocy od Strefy Euro na ratowanie swoich bankrutujących banków.

Reklama

Jeśli chodzi o wydarzenia makroekonomiczne, to dzisiejsza sesja obfituje w kilka istotnych figur makroekonomicznych. Zaczniemy od Niemiec, gdzie o 9.30 poznamy indeks PMI dla usług i dla przemysłu. Prognoza zakłada niewielki wzrost obu wartości. Pół godziny później nadejdą te same odczyty, ale dla strefy euro.

O 13:30 (jak co czwartek) dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, natomiast pół godziny później poznamy indeks PMI dla przemysłu w Stanach,

Po południu, o 15:00, w kalendarium pojawią się jeszcze inne odczyty z USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks Rezerwy Federalnej z Filadelfii oraz indeks Conference Board.

Na chwile obecną główna para walutowa lekko traci na wartości i jest wyceniana na 1,2924.

Euro mocno w górę

Podczas dzisiejszej sesji poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli chodzi o pary złotowe, to od wczoraj dość mocno zdrożała (ostatnio względnie stabilna) para EUR/PLN, która jest obecnie na poziomie 4,1793 PLN. Para USD/PLN również idzie lekko w górę, w wyniku czego dolar jest wyceniany na 3,2349 PLN.

Michał Palenciuk

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: centrum uwagi | niskie stopy procentowe | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »