Formuła abonamentu rtv się "wyczerpała". Co teraz?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowuje 2011 rok i sytuację mediów publicznych. O to samo Polskie Radio poprosiło posłów Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak przyznaje, że sposób finansowania tych mediów wymaga pilnego uregulowania.
Rada pracuje nad tak zwaną ustawą czyszczącą, dotyczącą też innych kwestii. Swoich propozycji nie chce ujawniać zanim nie przedstawi ich ministrowi kultury. W przekonaniu Jana Dworaka, w mijającym roku można mówić o osiągnięciach.
Zalicza do nich, prócz ustawy cyfryzacyjnej, przeprowadzenie procedur konkursowych. W ten sposób, po raz pierwszy w historii, wyłoniono władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, której bardzo zależało na konkursach, z wyników nie jest do końca zadowolona. Jej zdaniem, mogło być lepiej, ale i tak konkursy to duże osiągnięcie. Polskiemu Radiu powiedziała, że widzi "kolosalną różnicę in plus": Oceniła, że we władzach zasiedli ludzie "kompetentni".
W przekonaniu wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, także byłej szefowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Elżbiety Kruk z PiS, konkursy absolutnie nie zdały egzaminu. W jej ocenie światopogląd konserwatywny nie jest dostatecznie reprezentowany w ofercie programowej, szczególnie w telewizji, i pozostał nierozwiązany poważny problem finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Zdaniem Elżbiety Kruk, formuła abonamentu się "wyczerpała". "Płaci 12 proc. społeczeństwa, trzeba na pewno zmienić system finansowania mediów publicznych", powiedziała Polskiemu Radiu była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W mijającym roku Polskie Radio Spółka Akcyjna Skarbu Państwa odnotowało najniższe w historii wpływy z abonamentu. Tak wielkiego ubytku publiczny nadawca nie może zrekompensować wpływami z reklam. Opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 5,53 zł miesięcznie.
Jest pobierana przez Pocztę Polską, również Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Polskie Radio ma ustawowo ograniczone możliwości komercjalizacji programu i postępującej komercjalizacji nie chce.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak poinformował wcześniej w imieniu Krajowej Rady, że od 1 stycznia 2012 roku opłata za używanie odbiornika radiofonicznego będzie wynosić:
5 złotych 50 groszy za jeden miesiąc, 10 złotych 70 groszy za dwa miesiące, 15 złotych 85 groszy za trzy miesiące, 31 złotych 35 groszy za sześć miesięcy, 59 złotych 40 groszy za rok. Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi: 18 złotych 50 groszy za jeden miesiąc, 35 złotych 90 groszy za dwa miesiące, 53 złote 30 groszy za trzy miesiące, 105 złotych 45 groszy za sześć miesięcy, 199 złotych 80 groszy za rok.
Użytkownik odbiornika zobowiązany jest do wniesienia opłaty do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Opłaty na poczet 2012 roku można wnieść już w bieżącym roku, według stawek obowiązujących od dnia 1 stycznia 2012 roku.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przypomina, że wnoszenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.
Sprawdź bieżące informacje z rynku mediów na stronach Biznes INTERIA.PL