Fotowoltaika na balkonie? "Życzę powodzenia". Polacy zderzają się ze ścianą

Polacy, którzy chcieliby na swoim balkonie zainstalować panele fotowoltaiczne, często mierzą się ze ścianą. Tymczasem w Niemczech takie inwestycje nie tylko są dużo prostsze do przeprowadzenia, a dodatkowo mogą liczyć na publiczne wsparcie. Na problem zwraca uwagę portal next.gazeta.pl.

Fotowoltaika w Polsce jest coraz popularniejsza. Jak podał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki, w 2023 roku w małych instalacjach OZE wyprodukowano w Polsce łącznie nieco ponad 4,0 terawatogodzin (TWh) energii. Rok wcześniej było to 3,6 TWh. Zdecydowana większość tej energii powstała właśnie dzięki fotowoltaice. W 2023 roku z małych instalacji słonecznych wygenerowano 2,9 TWh energii elektrycznej. 

Ale z małej fotowoltaiki do tej pory korzystają głównie przedsiębiorcy i mieszkańcy domów jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków, którzy próbują ją montować, często zderzają się ze ścianą - wskazują dziennikarze next.gazeta.pl. "Brakuje dobrych chęci ze strony spółdzielni, przez co rozwój tych instalacji jest zahamowany" - czytamy na portalu.

Reklama

Tymczasem takich problemów nie mają Niemcy, gdzie fotowoltaika wręcz zalewa balkony. Nasi zachodni sąsiedzi mogą bowiem liczyć na wsparcie rządu, jeśli chodzi o montaż paneli na balkonach.

Fotowoltaika na balkonie? "Życzę powodzenia"

Portal opisuje, co usłyszał od spółdzielni dziennikarz "Gazety Wyborczej" Ireneusz Sudak. Podawał się on za mieszkańca różnych osiedli w całym kraju i pytał się, czego potrzebuje, by zainstalować panele na swoim balkonie. Next.gazeta.pl relacjonuje: "elewacja to element wspólny. Czyli musi się zgodzić wspólnota. Ale proszę pana, to nie są proste rzeczy. Panele mają swój ciężar, mogą spaść na głowę i kto za to będzie odpowiadał? - odpowiedział mu jeden z zarządców. 

"Nigdy nie spotkałem się z podobną prośbą. Będzie potrzebował pan ekspertyz, certyfikatu (nie wiem jakiego) i podpisów wszystkich członków wspólnoty. Życzę powodzenia" - ironizował kolejny.

Jak podaje portal, rzeczywiście bez zgody spółdzielni montaż fotowoltaiki na balkonie jest sprzeczny z prawem. Jak czytamy, poprawnie złożony wniosek w tej sprawie powinien zawierać: projekt instalacji fotowoltaicznej i jej przeznaczenie, miejsce przedsięwzięcia oraz przewidywany wpływ na infrastrukturę budynku.

Z takimi trudnościami nie muszą się natomiast mierzyć Niemcy. Z najnowszych danych wynika, że za naszą zachodnią granicą tylko w pierwszym kwartale roku zamontowano ponad 50 tys. instalacji fotowoltaicznych na balkonach. Całkowita liczba takich instalacji przekracza już 400 tysięcy. Dodatkowo niemiecki rząd ułatwił w 2024 roku proces instalacji, zmniejszając liczbę wymogów w procesie rejestracji - podaje next.gazeta.pl. 

Tymczasem fotowoltaika mogłaby pomóc w zmniejszaniu zależności mieszkańców bloków od prądu z sieci. To nie tylko wsparłoby obciążone systemy polskich miast, ale też pozwoliło redukować emisje i tym samym redukować emisyjność budynków, na co stawia obecnie UE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | ceny prądu | rachunki za prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »