Fotowoltaika: O czym pamiętać, decydując się na własną instalację?

Zanim zdecydujemy się na własną instalację fotowoltaiczną, warto wziąć pod uwagę parę czynników. Przede wszystkim upewnijmy się, że firma, która będzie zajmować się instalacją, jest godna zaufania. Większe koszty na starcie - związane z ubezpieczeniem, solidną robocizną i gwarancją firmy - mogą zaoszczędzić nam później spore pieniądze na naprawach i obsłudze poinstalacyjnej.

Dlatego warto dobrze sprawdzić, kto zainstaluje nam fotowoltaikę w domu bądź na polu. Drugą ważną rzeczą, również związaną z wyborem dostawcy, jest dokładna analiza potrzeb naszego gospodarstwa domowego. 

- Powinniśmy dokładnie przemyśleć, ale również przedyskutować z wybranym instalatorem, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Jak chcemy tę instalację użytkować. Bardzo istotnym elementem instalacji prosumenckiej jest to, że ma ona być na moje potrzeby, na potrzeby mojego gospodarstwa domowego, na potrzeby mojej firmy. Nie ma uniwersalnych, idealnych rozwiązań - powiedział serwisowi eNewsroom Roman Karbowy, przewodniczący grupy roboczej ds. agrowoltaiki, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.

Reklama

 - Dobierajmy do tego, co faktycznie użytkujemy. Przemyślmy, kiedy najbardziej potrzebujemy prądu, jakie urządzenia wykorzystujemy. Może razem z instalacją prosumencką pomyślimy o modyfikacji centralnego ogrzewania? Może przełączymy się na pompę ciepła - bo takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne? Pozbądźmy się elementów, które musimy utrzymywać - a zamieńmy na coś, co zużywa energię wtedy, kiedy ona jest wytwarzana, jak właśnie pompa ciepła. Czy zamierzamy kupić sobie samochód elektryczny w przyszłości? Jeżeli przewidujemy, że za dwa lata pomyślimy o jakimś rodzaju samochodu elektrycznego, który będzie ładowany z tej instalacji, to pozwoli nam ją lepiej zaplanować - dodał.

- Niezależnie jednak od tego, jak będzie wyglądać nasza instalacja - dokładnie sprawdźmy firmę, która będzie ją instalować. Sprawdźmy uprawnienia, poszukajmy opinii w internecie. Kto to jest, jak instaluje, jakie są ewentualne późniejsze perypetie z tymi instalacjami. Zobaczmy, jaką obsługę poinstalacyjną ma dana firma - na jaką gwarancję możemy liczyć. To są bardzo ważne elementy, na które być może wydamy trochę więcej, ale zapewnimy sobie spokój w najbliższych latach funkcjonowania instalacji - zapewnia Karbowy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | panele słoneczne | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »