Francja: Zakaz szczelinowania hydraulicznego zgodny z konstytucją
Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła skargę amerykańskiego koncernu naftowego Schuepbach Energy na ustawowy zakaz stosowania metody szczelinowania hydraulicznego - podstawową technologię wydobywania gazu i ropy z łupków.
Schuepbach Energy zakwestionowała w czterech punktach wprowadzony w 2011 r. w związku z potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego zakaz stosowania we Francji szczelinowania hydraulicznego - podstawowej metody wydobywania ropy i gazu z łupków. To jedyny taki ustawowy zakaz na świecie.
"Rada Konstytucyjna odrzuciła wszystkie te cztery skargi i orzekła, iż kwestionowane elementy ustawy z 13 lipca 2011 r. są zgodne z konstytucją" - czytamy w orzeczeniu Rady, która wypowiada się w sprawie zgodności francuskiego prawa z ustawą zasadniczą.
To zwycięstwo rządzącej koalicji prezydenta Francois Hollande'a, która zdecydowanie sprzeciwia się stosowaniu szczelinowania hydraulicznego.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oceniła, iż Francja jest krajem, który ma jedne z największych w Europie zasobów gazu z łupków. Jednak szczelinowanie hydrauliczne zostało zakazane ustawą za rządów prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Zakaz uzasadniano m.in. obawami o zanieczyszczanie wód gruntowych i wywoływanie trzęsień ziemi.
Po wprowadzeniu tego zakazu władze zawiesiły Schuepbach Energy dwie koncesje badawcze na południu Francji. Tymczasem francuski koncern naftowy Total wciąż czeka na rozpatrzenie przez Radę Konstytucyjną osobnej skargi. Total zaskarżył decyzję unieważniającą jego koncesje poszukiwawcze przez władze miasta Montelimar na południowym wschodzie Francji.