Francuski EDF przygotuje ofertę ws. atomu
Francuski koncern energetyczny EDF poinformował wczoraj o otwarciu w Warszawie biura, które zajmować się będzie przygotowaniem dla polskiego rządu oferty dotyczącej budowy w Polsce elektrowni jądrowych i partnerstwa w obszarze atomu.
Dyrektorem zarządzającym biura EDF został Thierry Deschaux, od 30 lat związany z francuską firmą, dotychczasowy prezes Dalkia Polska. Głównym zadaniem biura ma być wsparcie procesu przygotowania kompleksowej oferty w zakresie energetyki jądrowej, dostosowanej do polskiego rynku. Decyzja potwierdza długoterminowe zaangażowanie EDF we wspieranie polskich ambicji - zaznaczyła firma.
Jak powiedział dziennikarzom ambasador Francji w Warszawie Frederic Billet, francuski rząd jest zdeterminowany, by zaangażować się w Polsce w obszarze energetyki jądrowej i podzielić się swoimi doświadczeniami, w ramach długoterminowego partnerstwa.
Natomiast wysoki przedstawiciel Francji ds. współpracy jądrowej z Polską Philippe Crouzet zaznaczył, że Francja pragnie wesprzeć Polskę w realizacji jej projektu jądrowego w duchu współpracy strategicznej i przemysłowej.
"Francja oferuje europejskie rozwiązanie oparte na technologii reaktora III generacji EPR, uznanej już przez kilka europejskich organów bezpieczeństwa jądrowego, oraz na 50-letnim doświadczeniu w przemyśle jądrowym" - zaznaczył reprezentant rządu Francji. Energia jądrowa jest rozwiązaniem przyszłościowym, kluczowym dla realizacji europejskich celów klimatycznych - podkreślił Crouzet.
Z kolei wiceprezes EDF ds. nowych projektów jądrowych Vakis Ramany zaznaczył, że Polska dla koncernu jest kluczowym rynkiem, a firma angażuje się w to, by zaoferować więcej niż samą sprawdzoną technologię EPR.
"Promujemy długoterminowe partnerstwo strategiczne oparte na trzech wymiarach: włączeniu polskiego łańcucha dostaw, budowaniu potencjału ludzkiego przyszłego operatora, oraz zbadaniu, przy pomocy rządu Francji, różnych narzędzi finansowania i zabezpieczenia polskiego programu" - stwierdził Ramany.
W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Francuski EPR spełnia te wymagania.
Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
Polska podpisała międzyrządową umowę z USA, na mocy której amerykańskie firmy mają w przyszłym roku złożyć swoją ofertę. Polskim projektem jądrowym zainteresowana jest także Korea Południowa.
Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
- Francuski rząd jest zdecydowany zaangażować się w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce. To zaangażowanie wpisuje się w długoterminowe partnerstwo, ustanowione w ubiegłym roku podczas bardzo udanej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Warszawie - oświadczył ambasador Francji Frederic Billet przy okazji oficjalnego otwarcia polskiego biura koncernu EDF.
Należący w 80 proc. do państwa EDF wraca po kilku latach od sprzedania wszystkich polskich aktywów konwencjonalnych. Głównym zadaniem biura ma być przygotowanie dla polskiego rządu oferty realizacji polskiego programu energetyki jądrowej.
Francuski rząd wyznaczył w lutym 2021 r. swojego wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską, Philippe’a Crouzeta. Jak podkreślał Crouzet przy okazji otwarcia biura EDF, Francja żywo popiera polskie atomowe ambicje, ponieważ potrzeba dwóch silnych krajów Unii, jednego na zachodzie, drugiego na wschodzie wspólnoty, aby "bronić" energii jądrowej w europejskiej rzeczywistości.
- Bronić, ponieważ atom ma w UE nie tylko przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, aby Francja i Polska współpracowały po to, aby Unia uznała energię jądrową za element absolutnie niezbędny na drodze dekarbonizacji - podkreślił Crouzet.
Jak ocenił, w wymiarze europejskim polski program jądrowy napotka na wiele przeszkód, i na pewno będą kraje, które się mu będą sprzeciwiać. Francja, poprzez swoją pozycję w UE, jest w stanie tutaj pomóc w ramach strategicznego partnerstwa - podkreślił przedstawiciel francuskiego rządu.
Ambasador Billet ocenił z kolei, że oba kraje mają zbieżną pozycję, jeśli chodzi o energię jądrową w taksonomii Zielonego Ładu. I Francja, i Polska znalazły się wśród państw, które zwróciły się do KE o objęcie atomu taksonomią - przypomniał. "To dowód na europejski wymiar tego projektu" - dodał Billet.
Dlatego, jak zaznaczył Crouzet, francuski rząd uznaje polski projekt za wyjątkową okazję do stworzenia partnerstwa, strategicznego zarówno w wymiarze stosunków dwustronnych, jak i w wymiarze europejskim.
Jak dodał, nie da się podważyć faktów, że energia jądrowa jest zeroemisyjna, a dla krajów, które nie mają dostatecznych zasobów odnawialnych, jak Polska i Francja, jest absolutnie konieczna, by osiągnąć wspólny europejski cel - neutralności klimatycznej w 2050 r.
Dyrektor zarządzający warszawskiego biura EDF Thierry Deschaux podkreślił, że francuski koncern jest jedynym partnerem europejskim, który jest w stanie wpisać się w ambitny polski projekt jądrowy, wykorzystując mocne strony polskiego przemysłu. - To więcej niż oferta technologiczno-handlowa. To długoterminowe partnerstwo strategiczne w kluczowych wymiarach. (...) "Przy wsparciu rządu Francji zaproponujemy różne narzędzia i opcje finansowania - zaznaczył Deschaux.
Polityka Energetyczna Polski do 2040 przewiduje uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 r. Docelowo źródła jądrowe mają mieć moc 6-9 GW. "Termin 2033 uważamy za realny, ale ostatnim dzwonkiem na podjęcie przez polski rząd decyzji będzie koniec roku 2022" - ocenił Thierry Deschaux.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami