Francuski koncern wesprze produkcję szczepionki BioNTech

BioNTech chce rozwiązać swoje problemy z produkcją szczepionek. Pomoże mu francuski gigant farmaceutyczny Sanofi, który ruszy z produkcją w Niemczech.

Francuska firma farmaceutyczna Sanofi chce od lata dostarczyć do Unii Europejskiej ponad 125 milionów dawek szczepionki BioNTech/ Pfizer. Jak podało kierownictwo Sanofi, firma zamierza udostępnić spółce BioNTech z siedzibą w Moguncji swoją infrastrukturę produkcyjną. Celem jest przejęcie "późniejszych etapów produkcji" w celu wsparcia dostaw szczepionki przeciwko COVID-19.

Pierwsze dostawy planowane są na lato 2021 roku z zakładów produkcyjnych firmy Sanofi we Frankfurcie nad Menem. Dotąd fabryka ta produkowała leki przeciwcukrzycowe. Jak powiedziała rzeczniczka Sanofi- Niemcy, w tym celu zakłady we Frankfurcie-Hoechst najpierw muszą zostać przebudowane. Jest to konieczne, ponieważ szczepionka firmy BioNTech oparta jest na technologii mRNA w przeciwieństwie do szczepionki, nad którą Sanofi aktualnie prowadzi badania wspólnie z brytyjską firmą farmaceutyczną GSK (GlaxoSmithKline). Rzeczniczka nie podała jednak warunków finansowych dotyczących transakcji z BioNTech /Pfizer. 

Reklama

Zakres produkcji niezmieniony

Udział francuskiego giganta farmaceutycznego w produkcji szczepionki przeciwko Covid-19 firmy BioNTech nie wpłynie jednak na zakres produkcji. Planowane dwa miliardy dawek zostaną utrzymane, zapewniła rzeczniczka BioNTech.

Dyrektor Sanofi Paul Hudson już we wtorek (26.1.2020) wypowiedział się na temat współpracy z BioNTech /Pfizer. W Wywiadzie dla francuskiej gazety "Le Figaro" mówił o konkretnej chęci pomocy w wypełnianiu fiolek ze szczepionką. Jak zaznaczył, musi to być robione w sterylnym środowisku i w bardzo niskiej temperaturze. A ponieważ produkcja Sanofi we Frankfurcie znajduje się blisko siedziby głównej BioNTech w Moguncji ułatwia to jeszcze całą sprawę. - Do końca roku powinniśmy być w stanie dostarczyć ponad 100 mln dawek przeznaczonych dla Unii Europejskiej, w tym częściowo dla Francji - powiedział Hudson. 

Na szczepionkę Sanofi trzeba jeszcze poczekać

Równocześnie francuska firma zamierza kontynuować prace nad dwoma szczepionkami przeciwko Covid-19. Prace prowadzone wspólnie z brytyjską firmą GSK zostały ostatnio opóźnione. Jeśli dalsze badania zakończą się sukcesem, firma Sanofi spodziewa się, że szczepionka bazująca na rekombinowanym białku zostanie zatwierdzona z końcem 2021 roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Producent rozwija jednocześnie szczepionkę mRNA we współpracy z amerykańską firmą Translate Bio. - Poddanie się , nie wchodzi w grę - powiedział Paul Hudson w rozmowie z "Le Figaro".

Więcej fabryk, więcej szczepionek

W związku z ogromnym popytem na szczepionki przeciwko COVID-19 firma BioNTech pracuje intensywnie nad zwiększeniem mocy produkcyjnych. Pfizer i BioNTech zobowiązały się do dostarczenia w tym roku do 600 milionów dawek do UE. Jednak obaj partnerzy, podobnie jak firma AstraZeneca, musieli przyznać się do problemów z dostawami, ponieważ produkcja w zakładzie Pfizera w Puurs w Belgii z powodu zwiększenia mocy produkcyjnych musiała zostać tymczasowo ograniczona. Odciążenie powinien przynieść również zakład przejęty od firmy Novartis w Marburgu (Hesja), który ma rozpocząć produkcję szczepionki w lutym. Również amerykańska firma Baxter planuje od końca lutego/początku marca produkować szczepionkę firm BioNTech i Pfizer w Halle w Westfalii.

(AFP/DPA/jar)

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: pandemia koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »