FSO walczy o ulgi
Ponad 600 wierzycieli ma w swoich rękach los FSO. Jeśli zgodzą się na propozycje oddłużenia - zakład przetrwa. Wyrok 8 października.
Fabryka Samochodów Osobowych (FSO) z Warszawy (do niedawna Daewoo-FSO) stanęła przed ważnym wyzwaniem. W przyszłym miesiącu musi zawrzeć układ w sprawie restrukturyzacji 200 mln zł zadłużenia wobec 621 wierzycieli. Są to głównie firmy, które dostarczały części.
- Zgromadzenie wierzycieli zbierze się 8 października. Zawarcie układu, wraz z wcześniejszym osiągnięciem porozumienia z bankami, będzie oznaczało zakończenie procesu restrukturyzacji finansowej firmy. Dzięki temu poprawi się jej płynność finansowa i będzie mogła zaciągać kredyty. Łatwiej też będzie prowadzić rozmowy z potencjalnymi inwestorami - informuje Krystyna Danilczyk, dyrektor biura zarządu FSO.
Najpierw mali
Według informacji, do których dotarł "PB", zarząd FSO przygotował już propozycje dla wierzycieli. W pierwszej kolejności mają zostać spłaceni drobni wierzyciele. 407 firm, których wierzytelności nie przekraczają 15 tys. zł, byłoby zaspokojonych w całości w dziewięć miesięcy od uprawomocnienia się decyzji sądu o warunkach układu.
FSO proponuje, aby dług wobec reszty wierzycieli został umorzony w 80 proc. Pozostałe 20 proc. firma spłacałaby w ratach kwartalnych do 2007 r. - dowiedzieliśmy się w XVII wydziale warszawskiego sądu rejonowego prowadzącego postępowanie układowe.
Lepiej coś niż nic
Zarząd spółki do ostatniej chwili będzie prowadził negocjacje z firmami, aby pozyskać ich przychylność podczas zgromadzenia wierzycieli. Sprawa nie będzie łatwa. Za układem musi głosować 50 proc. plus jeden wierzyciel. Jest też wymóg, aby "za" opowiedzieli się reprezentanci 4/5 kapitału.
- Będę głosował za układem. Po upadku fabryki więcej pieniędzy nie udałoby się odzyskać. Jeśli do tego doszłyby kwoty manipulacyjne związane z postępowaniem upadłościowym, to możliwa do odzyskania kwota mogłaby być jeszcze mniejsza - mówi Leszek Liszcz, syndyk masy upadłościowej Daewoo Motor Polska z Lublina, jednego z wierzycieli FSO.
Jego zdaniem, układ ma szanse.
- Choć nie wiadomo, czy wszyscy wierzyciele FSO zachowają się racjonalnie - dodaje Liszcz.