Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do zmiany. Premier zapowiada pomoc dla kredytobiorców

Rząd planuje zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, aby większa grupa kredytobiorców dotkniętych podwyżkami stóp proc. mogła z niego skorzystać - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

- Tak, planujemy różne działania - odpowiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Żabiej Woli pytany o pomoc dla kredytobiorców, którzy spłacają kredyt hipoteczny w środowisku rosnących stóp procentowych.

Już skonstruowany jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który słabo działa. Pracujemy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego i prezesem NBP nad tym, żeby z tego funduszu można było skorzystać w sposób realny. Także (planujemy - red.) inne działania, które mam nadzieję doprowadzą do tego, żeby te rosnące stopy procentowe zostały zamortyzowane - dodał Morawiecki.

Reklama

Przypomniał swoją opinię, zgodnie z którą, za wzrost inflacji i w konsekwencji wyższe stopy procentowe odpowiada prezydent Rosji Władymir Putin.

- Dobrze, żeby każdy Polak wiedział, że rosnące stopy to efekt "putinflacji", za przyczyną wojny na Ukrainie, którą rozpętał Putin - stwierdził Morawiecki.

Jednak inflacja rośnie już wyraźnie od 2021 roku, gdy średnioroczny wskaźnik wzrostu cen sięgnął 5,1 proc.

Inflacja w styczniu 2022 r., czyli przed wybuchem wojny na Ukrainie, wyniosła z kolei 9,2 proc. Tymczasem cel inflacyjny RPP to 2,5 proc. z możliwością odchyleń plus/minus 1 pkt proc.

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Interia już od połowy marca regularnie przypomina o tym, że funkcjonuje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, dla osób, które mają problemy z obsługa kredytów hipotecznych. W ostatnim komunikacie przypomniał to również Komitet Stabilności Finansowej, który monitoruje sytuację.

Do niedawna Fundusz był słabo wykorzystywany, ale w ostatnich tygodniach wniosków o pomoc przybywa. 

BGK zarządzający tym funduszem informował niedawno, że marcu liczba zarejestrowanych w BGK umów dotyczących pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do 178. W lutym było ich 10, w styczniu 7.

- Można podejrzewać, że w kwietniu tych wniosków może być jeszcze więcej, bo już 1 kwietnia zostały zarejestrowane kolejne 4 umowy o udzielenie wsparcia - powiedziała PAP menedżer Zespołu Obsługi Funduszy i Programów w Biurze Projektów Rządowych BGK Elwira Mroczkowska.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może liczyć na wsparcie w spłacie rat?

Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Osoby, które potrzebują pomocy, składają wniosek do banku, w którym mają kredyt. Bank sprawdza, czy klient spełnia warunki pomocy. Wystarczy spełnić jeden z trzech warunków.

Pierwszy to wysokość  raty w porównaniu do miesięcznych dochodów - musi przekraczać 50 proc.

Drugi: z pomocy można skorzystać jeśli miesięczne dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o miesięczną ratę kredytu mieszkaniowego, przekraczają limit z ustawy społecznej (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 1552 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 1200 zł).

Trzeci: kiedy przynajmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego.

Jeśli pomoc może być przyznana, bank zawiera z kredytobiorcą umowę, a następnie rejestruje ją w BGK.

Ile można dostać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i na jak długo?

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 72 tys. zł, a kwota miesięcznej wypłaty maksymalnie 2 tys. zł przez 36 kolejnych miesięcy.

Czy pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba zwrócić?

Odpowiedź brzmi: tak. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, w nieoprocentowanych 144 ratach miesięcznych.

W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostała część przyznanego wsparcia/pożyczki zostaje umorzona.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »