Funkcjonariusze ABW zarobią więcej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia

Z informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapowiadają się spore podwyżki. Nowy rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska chce podnieść renomę Agencji oraz zwiększyć jej konkurencyjność na tle innych służb. Właśnie dlatego w tegorocznym budżecie instytucji rządowej przewidziano dodatkowe 89 mln zł, które mają zostać przeznaczone na wzrost uposażeń funkcjonariuszy.

W najbliższych tygodniach wielu Polaków będzie mogło liczyć na wyższe wypłaty. Nowa władza przewidziała podwyżki dla nauczycieli, pracowników skarbówki i sądów, policjantów i żołnierzy. "Rzeczpospolita" donosi, że teraz przyszła kolej na "niedocenianą w ostatnich latach" przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli utworzoną w 2002 r. służbę specjalną. 

Po latach zaniedbań czas na podwyżki w ABW

Dziennik zauważa, że przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy dochodziło do "kanibalizacji służb". Najwyższe podwyżki przewidziano dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Ochrony Państwa. Jak przekonują autorzy projektu, teraz przyszedł czas na docenienie ABW. - Proponowana regulacja powinna wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności ABW na rynku pracy i zachęcić osoby o wysokich kwalifikacjach do podejmowania służby w ABW - brzmi treść uzasadnienia projektu, którą przytacza "Rzeczpospolita". 

Reklama

89 mln zł na wzrost uposażeń w ABW

Agencja ma przeznaczyć 89 mln zł na wzrost uposażeń, w tym m.in. na podniesienie kwoty bazowej z 1700 zł do ponad 2000 zł. Średnio o 44 proc. wzrosną także stawki dodatków za posiadany stopień służbowy. Będzie to kosztować 25,5 mln zł rocznie.

Jak zauważa serwis kadry.infor.pl, zarobki w Agencji wzrosną z poziomu 3900-13500 zł do 4700-16200 zł. Po wejściu w życie projektowanego obecnie rozporządzenia, pensje funkcjonariuszy Agencji zostaną przyznane z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

"To najważniejsza polska służba"

Konieczność nowelizacji argumentowana jest przede wszystkim tym, że wysokość uposażeń funkcjonariuszy ABW "od lat była na najniższym poziomie" w porównaniu z pracownikami innych służb. "Rzeczpospolita" zauważa, że funkcjonariusze Agencji "masowo" odchodzili np. do wojska. - Żyjemy w innych, niepokojących czasach, mamy wojnę za ścianą, wojnę hybrydową od strony Białorusi, niespotykanie wzrosły cyberzagrożenia - mówi w rozmowie z dziennikiem Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora. 

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Niemczyk, wicedyrektor zarządu wywiadu UOP, który zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia audytu w Agencji. - Na pewno jest to najważniejsza polska służba. Odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne, co jest kluczowe dla naszego państwa i dla nas wszystkich - zauważa Niemczyk. 

Kto może służyć w ABW?

Jakie wymogi trzeba spełniać, żeby służyć w Agencji? Powołując się na informacje przekazane przez biuro prasowe ABW, dziennik podaje, że podstawowe kryteria to m.in. polskie obywatelstwo, nieskazitelna postawa moralna oraz niekaralność. - W naszej służbie miejsce znajdą m.in. prawnicy, lingwiści, politolodzy, technicy, inżynierowie, chemicy, specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale także osoby o unikatowych kwalifikacjach czy zdolnościach - podkreśla zespół.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ABW | uposażenie | podwyżki pensji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »