G-8: Kulczyk liczy na AES i GE Capital

Jan Kulczyk, niezrażony złośliwymi komentarzami sceptyków, próbuje zdobyć partnerów do zakupu grupy G-8. Kandydatów znalazł za oceanem. W negocjacjach z El-Dystrybucją uczestniczy GE Capital i AES, największy energetyczny koncern w USA.

Jan Kulczyk, niezrażony złośliwymi komentarzami sceptyków, próbuje zdobyć partnerów do zakupu grupy G-8. Kandydatów znalazł za oceanem. W negocjacjach z El-Dystrybucją uczestniczy GE Capital i AES, największy energetyczny koncern w USA.

Do 18 lipca El-Dystrubucja, kontrolowana przez Jana Kulczyka, powinna zakończyć rozmowy z ewentualnymi współinwestorami, którzy będą jej towarzyszyć w transakcji zakupu akcji spółek dystrubucyjnych z grupy G-8. Tego dnia inwestorzy zainteresowani prywatyzacją ósemki dystrybutorów energii elektrycznej mają złożyć w resorcie skarbu oferty wiążące. Termin pozostanie aktualny, o ile nie będzie opóźnienia w procesie zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf spółek dystrybucyjnych. W przypadku G-8 mają to być taryfy aż na trzy lata. Nowe cenniki przesądzą o kondycji finansowej prywatyzowanych firm Đ przynajmniej w okresie ich obowiązywania. Inwestorzy będą więc musieli dokładnie je przeanalizować, zanim złożą w ministerstwie nowe propozycje finansowe. Publikacja taryf, jeśli będzie przebiegała bez niespodzianek, powinna nastąpić na dwa tygodnie przed końcem czerwca Đ tak, aby mogły wejść w życie od 1 lipca. To oznacza, że na ostateczną wycenę G-8 inwestorzy będą mieli miesiąc.

Reklama

Silny duet

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Jan Kulczyk - tak jak poprzednio - rozmawia na temat prywatyzacji G-8 z różnymi potencjalnymi partnerami. Jednak poważne i dość zaawansowane negocjacje prowadzi tylko z amerykańskim duetem branżowo-finansowym Đ AES i GE Capital. Na tapecie jest też nadal EBOR, ale można się domyślać, że tego partnera El-Dystrybucja nie ma na wyłączność. Prawdopodobnie bank, tak jak poprzednio, jest skłonny dołączyć do każdego z konsorcjów Đ pod warunkiem uzyskania przez nie wyłączności negocjacyjnej i osiągnięcia porozumienia ze sprzedającym, czyli Ministerstwem Skarbu Państwa. Z EBOR dogadali się też swego czasu Belgowie z Electrabela, którzy dziś razem z niemieckim E.ON są ostatnimi rywalami El-Dystrybucji w przetargu na G-8.

Tylko operator

Przedstawiciele El-Dystrybucji nie chcieli komentować informacji dotyczących rozmów z Amerykanami. W branży mówi się, że negocjacje z AES, największym koncernem energetycznym w USA, dotyczą tylko zarządzania spółkami z G-8.

- AES nie ma pieniędzy. Firma nie radzi sobie z regulowaniem zobowiązań. Niedawno miała kłopoty z wykupem obligacji wartych 1,2 mld USD. Dlatego można się spodziewać, że nawet jeśli dogada się z Kulczykiem, będzie sprawowała tylko funkcję operatora i nie zaangażuje się finansowo w przedsięwzięcie - komentuje jeden z analityków branży energetycznej.

Mimo tych problemów kurs giełdowy AES w ostatnich miesiącach wzrósł kilkakrotnie, i w opinii niektórych komentatorów firma wychodzi na prostą, co oznacza, że może spełnić nadzieje El-Dystrybucji i wesprzeć ją czymś więcej niż tylko branżowym doświadczeniem.

Skrupulatni analitycy

Jednak finansową podporą przedsięwzięcia ma być GE Capital, który zresztą nie pierwszy raz przymierza się do udziału w prywatyzacji polskiej energetyki. Wcześniej bank miał współfinansować zakup Elektrowni Rybnik przez amerykańsko-japońskie konsorcjum NRG/Marubeni. Ostatecznie nie doszło do podpisania umowy, bo okazało się, że w Polsce barierą nie do pokonania jest zawarcie długoterminowej umowy na zakup węgla z zaplanowaną ścieżką cenową. GE Capital nie przystał na finansowanie projektu bez kontraktu węglowego i wycofał się z przedsięwzięcia, a w ślad za nim uczynili to jego partnerzy. Można się spodziewać, że i tym razem bankowi analitycy będą skrupulatni w ocenie ryzyka projektu.

Ten się śmieje...

Jeśli Jan Kulczyk dogada się z Amerykanami, pójdzie z nimi po G-8 i wygra, tym, którzy śmiali się z jego wyprawy za ocean w poszukiwaniu inwestorów, pewnie nie będzie do śmiechu. A szanse są fifty-fifty.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: inwestorzy | Jan Kulczyk | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »