G-8: Najpierw zwiedzanie potem narada
Dzisiaj zbierają się na naradzie ministrowie finansów grypy G-8. Po raz pierwszy w roli gospodarza występuje Rosja. Dla gości reprezentujących najbogatsze kraje świata przygotowano wycieczkę po kremlowskim skarbcu i koncert muzyki kameralnej. Pomimo przyjaznej atmosfery Moskwie nie uda się uniknąć nieprzyjemnych tematów, jakie zostaną poruszone podczas obrad.
Stan i perspektywy gospodarki światowej, sytuacja na rynkach surowców energetycznych, a także pomoc dla najbiedniejszych państw - to główne tematy narady ministrów finansów G-8, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji, która rozpoczyna się w piątek wieczorem w Moskwie. Zanim jednak zaczną się obrady przedstawiciele najbogatszych państw świata zwiedzą Skarbiec na Kreml i posłuchają muzyki klasycznej.
Rosja w 2006 roku po raz pierwszy sprawuje przewodnictwo w tym elitarnym klubie, do którego należą także USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Spotkanie, w którym wezmą też udział szefowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, stanowi element przygotowań do szczytu G-8, zbierającego się 15-17 lipca w Petersburgu.
Cześć merytoryczna narady szefów resortów finansów odbędzie się w sobotę. Jej uczestnicy zostaną także przyjęci przez prezydenta Władimira Putina.
Do Moskwy nie przyjadą prezesi banków centralnych "siódemki", którzy zwykle również uczestniczą w forach szefów resortów finansów. Rosja wciąż ma w tym gronie zaledwie status obserwatora. Najważniejsze sprawy dotyczące światowej gospodarki i finansów dawna G-7 nadal woli omawiać bez udziału Moskwy.
Piątkowe "Izwiestija" zauważyły, że "nawet przed wyjazdem do Moskwy, gdzie - wydawałoby się - wszystko jest przygotowane do spotkania, a tematy uzgodnione, ministrowie finansów Japonii, Niemiec, W. Brytanii, Francji, USA, Kanady i Włoch, zbiorą się oddzielnie, bez Rosji - w piątek w Londynie opracują własny spis tematów i problemów".
Zdaniem rosyjskiego dziennika, "tematy, przygotowane przez zachodnich kolegów Aleksieja Kudrina, mogą okazać się niezbyt przyjemne - Moskwie może zostać zarekomendowane zapewnienie niezawodności dostaw surowców energetycznych, która stanęła pod znakiem zapytania podczas niedawnych sporów gazowych Rosji z jej sąsiadami z WNP".
Zachodni partnerzy - przewidują "Izwiestija" - będą też przekonywać Rosję do ratyfikacji Karty Energetycznej, która m.in. reguluje kwestie ochrony inwestycji w sektorze energetycznym.